Stanovništvu južno od Ibra od petka su odsečene veze, Boris Tadić najavljuje da će pokrenuti međunarodnu akciju kako bi se stalo na kraj ovakvom ugrožavanju ljudskih prava, a vlada u Prištini u srpskim enklavama deli kartice tamošnjih operatera, ali zauzvrat svako mora da ostavi podatke iz lične karte.
Predsednik opštine Štrpce Zvonko Mihajlović objašnjava da je krajnji cilj da se Srbi stave pod kontrolu prištinskih institucija, pa kad uzmu kartice kosovskih operatera da se Beogradu prebaci kako nema potreba da se ponovo uspostavi signal "Telenora", "Telekoma" i "VIP"-a.
Da li je Beograd mogao da spreči da se ovo desi?
– Činjenica je da Srbija nema jedinstvenu nacionalnu strategiju za rešavanje problema na Kosovu. I kad reaguju iz Beograda to nije adekvatno, više je deklarativno. Odustalo se od jačanja srpskih institucija koje su garant za opstanak Srba. Sklon sam verovanju i da su naši znali da će Albanci preduzeti ovakav korak. Nemoguće je da naše službe nisu znale. I trebalo je da reaguju.
Brezovica na testu
Kakva je situacija u opštini Štrpce? – Opština Štrpce je postala prioritet kosovske vlade, jer žele da se uguše srpske institucije, čemu su doprineli Srbi koji su učestvovali na njihovim izborima, a na delu je i pokušaj pljačkanja imovine kroz tzv. privatizaciju ski-centra Brezovica. Kroz nelegalnu gradnju u vikend zoni Brezovice, pokušavaju i da promene etničku struktura stanovništva. Zato Srbi treba da napuste te institucije. |
Verujete li da će Srbija uz međunarodnu akciju uspeti da vrati domaće operatere?
– Pitanje je koliko će ta akcija biti široka, koliki je autoritet Srbije u međunarodnoj zajednici da obezbedi ponovo uspostavljanje srpskih operatera – "Telekoma", "Telenora" i "VIP"-a. Podsetiću da po planu Martija Ahtisarija može da postoji samo jedan. Nadam se i da će Euleks i Kfor odreagovati. Srbija bi trebalo da problem digne na najviši mogući nivo.
Ali Euleks podržava gašenje operatera?!
– Pretvarali su se da su oni statusno neutralna misija, da je njihova osnovna misija poštovanje prava, ali je praksa pokazala nešto sasvim drugo. Oni nisu neutralni, a s obzirom da poznajem situaciju znam da Albanci ne vuku nijedan potez, a da ne obezbede međunarodnu podršku Kfora, Euleksa i Unmika. Verujem i da oni stoje iza te akcije i teško da nisu znali. Nisu uverljivi kad su izjavili da nisu o tome obavešetni.
Da li postoji opasnost od nemira?
– Očigledno je da neko želi da vrati Srbe u 19. vek, jer je danas gotovo nemoguće funkcionisanje bez savremene tehnologije. Ljudi ne mogu da pozovu lekara, prijatelje, rodbinu, pa svakako da to deluje na psihološkom planu, tim pre što je pozadina cele akcije ekonomski rat. Albanski mobilni operateri žele da preuzmu tržište, na ovakav način nateraju Srbe da budu njihovi korisnici. A, Srbi su naivni jer uzimaju karticu koja vredi dva evra, a za uzvrat daju lična dokumenta. Tako im daju za pravo da se kaže da nema razloga da se srpskim operaterima omogući rad. To je krajnji cilj.
Opasna igra s karticama
Albanci žele da se Srbi dobrovoljno integrišu u kosovske institucije – da budu korisnici "Ipko" i "Valja" mreže. Ovo sa karticama je opasna igra. I tu je |