Nakon što su dan posle izbora na Kosovu službenici Kosovske agencije za privatizaciju (KAP) ušli su u fabriku FDK Lola u Štrpcu, preuzeli dokumentaciju, ključeve i pečate, postavili svoje obezbeđenje, a radnicima srpske nacionalnosti i rukovodstvu zabranili pristup fabričkom krugu, stigla je najava da će slična sudbina zadesiti i hotel Junior na Brezovici u kome već 15 godina žive interno raseljena Srbi iz Uroševca, Prizrena, Štimlja i Kačanika.
Još dva meseca? |
Kako je najavljeno, u ponedeljak će 84-oro stanara ostati i bez poslednjeg utočišta. Pre više od mesec dana, stresli su se od obaveštenje KAP-a da se odmah isele zbog prodaje tog objekta. Opština Štrpce je reagovala, ali rukovodioci Agencije koja je inače u centru skandala zbog malverzacija i hapšenja 12 osoba (zvaničnika Agencije za privatizaciju, poslanika i zvaničnike opštine Podujevo) nema razumevanje za Srbe koji ne mogu da se vrate u svoje domove. U oskudnim uslovima Juniora odrasta i šesto dece, među kojima i mališani Milana Janjića.
– U sredu smo obavešteni da će KAP upasti u ponedeljak, da nas izbaci i dovede obezbeđenje. Tražili smo pomoć od svih nadležnih. Istraumirani smo. Jedna žena je pala u nesvest kada je čula za ovo. Mi mahom nemamo gde odemo, osim u ponedeljak na ulicu – kaže Janjić za "Vesti".
Kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić kaže da je uputio pismeni zahtev KAP-u da odloži privatizaciju Juniora.
– Objekat ne može da se privatizuje dok se u njemu nalaze interno raseljena lica. Upoznao sam KPA s inicijativom o rešavanju statusa ovih lica, i da su obezbeđena i finansijska sredstva potrebna za rešavanje stambenog pitanja interno raseljenih koje žive u kolektivnim centrima na Brezovici – ističe Jevtić.