"Mi smo potpuno blagonakloni" kad je reč o pomoći EU Grčkoj, precizirao je Berluskoni u odgovoru na pitanje agencije Rojters da li bi Unija trebalo da pomogne svojoj ugroženoj članici.
Učešće grčkog duga u bruto domaćem proizvodu (BDP) zemlje je, kako naglašava Rojters, lani bilo oko 120 odsto, dok je taj pokazatelj za Italiju takođe vrlo nepovoljan – 117 procenata.
Italija je, međutim, u 2009. godini imala budžetski deficit od 5,3 odsto vrednosti BDP -a, dok je u grčkoj taj pokazatelj bio znatno nepovoljniji – 12,7 procenata – što je drastično više u odnosu na troprocentni nivo predviđen pravilima EU. |
Berluskoni je rekao da je još rano reći da li će grčka dužnička kriza biti na dnevnom redu samita lidera EU koji je planiran za 25. i 26. mart u Briselu.
"Mi još nismo raspravljali o tome", dodao je Berluskoni.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je, međutim, ranije danas u radio intervjuu rekla da Grčkoj nije potrebna nikakva finansijska podrška i da ona i njene kolege iz EU ne bi trebalo da raspravljaju o pomoći Atini na predstojećem samitu u briselskom sedištu Unije.
Grčka štampa danas prenosi izjavu generalnog sekretara Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) Angela Gurije koji je rekao da bi najbolji način ukazivanja pomoći Atini bila kombinacija podrške od strane EU i Međunarodnog monetarnog fonda.