”Iako čine gotovo polovinu odbora za BiH, na čuđenje evropskih kolega, naši zastupnici aktivno izbegavaju bilo šta da imaju sa Srbijom. Evropa je prepoznala taj stav i polako se sve više okreće prema Srbiji kao ključu za dalju raspravu oko budućnosti Balkana”, piše hrvatski list.
Samit o Zapadnom Balkanu u Berlinu, zvaničnici EU vide kao moguću prekretnicu za budući proces proširenja Europske unije prema tim državama, navodi list i ukazuje da, kako je Nemačka do sada bila među najvećim skepticima nastavka proširenja, sama činjenica da sada upravo Berlin daje jemstvo da će se taj proces nastaviti, u Briselu se vidi kao “snažna poruka u pravo vreme”.
”Sada, kada najvažnija političarka Evrope Angela Merkel okuplja u Berlinu lidere regiona, i daje im jemstva da će jednog dana njihove države biti u EU ako ispune uslove koji se od njih traži, i ostatak Evrope pozitivnije će sa manje oklevanja gledati prema tom delu teritorije”, ocenjuje ovaj list.
Za lidere regiona, piše ”Jutarnji”, sastanak u Berlinu bila je prilika za samopromociju, ali svakako i za predstavljanje projekata za koje mogu da dobiju deo sredstava iz raznih evropskih izvora, ali i šansa da se privuče privatni kapital kao investicija.
”Položaj Hrvatske na ovoj Berlinskoj konferenciji u Briselu vide značajnim u političkom smislu, jer se Hrvatska, kao nova članica EU, doživljava i kao glas regiona u EU i kao evropski glas u regiji, a u nekim projektima, o kojima je govorio premijer Srbije, poput carinske unije u regionu, ili jačanja međusobne trgovine, Hrvatska upravo zbog članstva u EU ne može ni formalno da učestvuje”, piše Jutarnji list.