Beograd u nebranom grožđu

0

 

Hag  hoće Vojislava Šešelja u kućnom pritovoru: Rasim Ljajić

Srpska vlast našla se u nebranom grožđu posle izražene namere Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu da lidera radikala Vojislava Šešelja privremeno vrati u Beograd, a pod uslovima koje Šešelj odbacuje. Upozorenje Vladi da se "ne igra glavom" stiže iz Šešeljevog pravnog tima iz koga poručuju da bi prihvatanjem haških zahteva vlast postala "saučesnik političkog zatočeništva" vođe radikala.
Tribunal ovakvim potezom, kako smatra predsednik Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić, problem prebacuje na Vladu Srbije. Taj sud, prema njegovoj oceni, snosi i veliku odgovornost što je ovaj slučaj presedan.
– Hag želi da ga pusti na privremenu slobodu, a on to neće, zato treba da priznaju da nisu znali šta da rade sa Šešeljem i da nisu imali način kako da s njim izađu na kraj, pa nama prebacuju problem. Uvek smo vodili računa o interesima naših državljana u Hagu, a sada nas stavljaju u situaciju da radimo nešto protiv interesa zatvorenika jer je rekao da ne želi da dođe i prihvati uslove Haga – objasnio je Ljajić za "Vesti".
On ističe da su garancije Vlade obesmišljene ako zatvorenik ne pristaje, ali je naveo i da će se Vlada do srede izjasniti o zahtevu Tribunala.
– U uslovima iz Haga piše da bukvalno treba da sedi u kućnom pritvoru, ne sme ni sa kim da razgovara, ni da daje intervjue. On kaže da hoće to da radi, a Tribunal da bi onda trebalo da ga uhapsimo – ukazuje Ljajić uz ocenu da se iz Haga od Srbije traži da prekrši dosadašnje sopstvene principe.
Da su drugi haški pritvorenici poput Jovice Stanišića i Momčila Perišića imali drugačije uslove od ovih koji se daju lideru SRS, u izjavi za "Vesti" podseća šef pravnog tima za odbranu Šešelja Zoran Krasić.
– Kućni pritvor nije puštanje na slobodu, već prebacivanje iz četiri zida u Hagu u četiri zida u Srbiji. Očito je 2003. traženo: "Vodite Šešelja i ne vraćajte ga!" Godinama ga držali i ništa ne mogu da nađu, pa su rešili da daju Šešelja ovom režimu da ga čuva u njihovo ime – kaže Krasić.
On ističe da je zabrana napuštanja stana lišavanje slobode koje režim u Srbiji ne sme nikako da prihvati.
– Suđenje je završeno 20. marta 2012. i da su od tada pisali po rečenicu na dan, imali bi presudu. Nemaju ništa, što pokazuje da je Šešelj politički zatvorenik. Sada se trude da oznoje Vladu na njenom evropskom putu, naumom da on i u Srbiji bude politički zatvorenik. Zato je uzbuna na relaciji sa Hagom, ali vlasti ne smeju ni da se šale da prihvate zadate uslove jer Šešelj prihvata samo jedan, a to je da ne napušta Srbiju – objasnio je Krasić.

 

Klopka za Beograd
Advokat Toma Fila ukazuje na Zakon o saradnji sa Tribunalom u kojem je navedeno kako je Srbija dužna da daje garancije svakom ko se dobrovoljno preda. On ističe i da država ne sme da nasedne, već da traži bezuslovno privremeno puštanje kao u slučaju Ramuša Haradinaja.
– Srbija mora da pruži garancije, ali ne ako se traži da on visi na banderi, već da garantuje da Šešelj neće pobeći i napustiti Srbiju. Ovo se Serž Bramerc ili neko drugi igra da hoće da puste Šešelja, a on neće. To je manevar da kažu nismo mi krivi, nego on neće i vruć krompir bace u ruke i Šešelju i Vladi Srbije – ocenio je Fila za "Vesti" i naveo da je lider SRS mogao da izađe privremeno i pre deset godina da je hteo.

 

Rok sedam dana
Iz Haga se čuje da Sudsko veće nije vremenski ograničeno da donese odluku o Šešeljevom privremenom puštanju. Portparolka suda Magdalena Spalinska kaže da je sudsko veće tražilo od Vlade Srbije da potvrdi može li obezbediti niz mera, da je rok za odgovor sedam dana i da će puni uslovi privremene slobode biti izloženi u konačnoj odluci suda.
– Sudsko veće razmatra odluku o privremenom oslobađanju optuženog u svetlu eventualnih odlaganja suđenja zbog imenovanja novog sudije i vremena potrebnog da se sudija upozna sa slučajem – kazala je ona.

 

Laži o dilu sa Hagom
Zoran Krasić je povodom spekulacija da neki od ministara sumnjaju da se Šešelj dogovorio s Tribunalom da po izlasku iz pritvora napada kabinet Aleksandra Vučića rekao da se javljaju razna nagađanja i pretpostavke.
– Šešelj je pred vratima i planetarna je uzbuna. Pola godine ga proglašavaju ruskim čovekom, pa pola godine američkim, a onda nemačkim. To su razna naduvavanja vlasti da bi smanjili socijalne i druge tenzije, pa tako vidimo da ovu državu vrebaju razne opasnosti, od skakavaca do Tribunala – tumači Krasić.

 

 

Antrfile ili šta već, čisto da ide uz sliku s Vukajlije koju je Čiča ubacio u drugu..
Šaljivdžije na internetu nisu propustili da se osvrnu na muke srpskih vlasti. Originalne dosetke izazivaju salve smeha i komentara.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here