Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov doputovao je juče u dvodnevnu posetu Srbiji, da bi, kako je najavljeno, sa srpskim zvaničnicima razgovarao o Ukrajini, Kosovu, stanju u regionu, preuzimanju Srbije predsedavanja Oebsom, o ekonomskoj saradnji dve države i naravno – o Južnom toku.
Dolazak Lavrova usledio je samo nekoliko dana nakon što se Aleksandar Vučić vratio iz zvanične posete Nemačkoj koja je ocenjena kao istorijska, a nemačko-srpski odnosi "nikada bolji". Treći važan svetski centar – SAD oglasile su se u ovom trouglu uticaja na politiku Beograda na zanimljiv način – preko pisma potpredsednika SAD Džozefa Bajdena.
Samo dan uoči dolaska Lavrova, Bajden je uputio pismo premijeru Vučiću u kojem ističe podršku Bele kuće njegovom liderstvu i opredeljenosti Srbije ka članstvu u EU uz diplomatsko podsećanje šta to Vašington očekuje od Beograda kada je reč o "normalizaciji odnosa s Prištinom" i odnosa prema BiH. Zanimljivo da je povod za pismo čestitka Vučiću za izbor predsednika vlade, iako je on zakletvu položio još pre mesec i po dana!
Za dugogodišnjeg diplomatu Simeona Pobulića ta Bajdenova izjava je bez sumnje upriličena zbog posete ruskog ministra.
– SAD su u velikom škripcu jer zemlja koja je dirigovala svetom sada to više ne može. I ovo Bajdenovo pismo je dokaz da je Vašington u složenoj situaciji i da se čini sve da ne izgubi uticaj u pojedinim delovima sveta. Sada im je veoma stalo da ne gube bilo gde uticaj, pa i na Balkanu – dodaje Pobulić za "Vesti".
S druge strane, Bajdenovo pismo-čestitka predstavlja još jednu minifestaciju nezahvalne pozicije Srbije koja je kao svoj prioritetni cilj zacrtala članstvo u EU, istovremeno se ne odričući strateškog prijateljstva sa Rusijom, a zna da se bez Vašingtona još uvek ne može voditi samostalna spoljna politika.
Na dnevnu redu oba svetska rata
S aerodroma na groblje
Pogrešan utisak o Južnom toku
|
Upitan da li se Srbija sve više vezuje za osovinu Berlin-Moskva, srpski premijer je gostujući u jednoj TV-emisiji odgovorio da vlada "vodi pametnu i odgovornu politiku".
– Srbija ima dobre i prijateljske odnose s Rusijom, ali Srbija želi da bude član EU. Srbija želi najbolje moguće odnose s Nemačkom. Ja mislim da je to pametna, ozbiljna, odgovorna politika i ona koja ide u korist našeg naroda. Neka buduća vlada možda će takvu politiku da promeni – precizirao je Vučić.
Danas, kada ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić sa svojim kolegom iz Moskve bude vodio zvanične razgovore, biće upriličeno i potpisivanje Plana konsultacija između dva ministarstva za 2015-2016. godinu. To je još jedan akt koji odslikava sedenje na više stolica sadašnjeg rukovodstva Srbija na spoljnopolitičkom planu, koje se u praksi odslikava u nepridruživanju sankcijama Rusiji i istovremenom poštovanju teritorijalnog integriteta Ukrajine.