commons.wikimedia/Adrian Grycuk
Savet Evrope

Na pokušaje Prištine da uz pomoć zapadnih saveznika, “udarom” na članstvo u međunarodnim institucijama, zaokruži nezavisnost lažne države, Beograd neće sedeti skrštenih ruku, pišu Večernje novosti.

Jedan od prvih odgovora mogao bi da bude aktiviranje novih povlačenja priznavanja Kosova, i to već od četvrtka, 3. novembra, ukoliko u Savetu Evrope bude pokrenuta procedura za “prijem kvazitvorevine”.

Beograd u fioci ima note devet država koje su preinačile odluku o priznavanju Kosova koje u svakom trenutku može da obelodani, a “na čekanju” je i opsežna diplomatska akcija lobiranja za novim povlačenjima priznavanja, koja je bila zamrznuta nakon obavezivanja na moratorijum u Vašingtonskom sporazumu.

Novi pritisci na Srbiju neće ići samo iz pravca Strazbura i Saveta Evrope, već je izvesno da će se predsednik Aleksandar Vučić i u nemačkoj prestonici, na samitu u okviru Berlinskog procesa koji je tako planiran za 3. novembar, suočiti i sa otvorenim zahtevima za ubrzanim rešavanjem pitanja Kosova i hitnog uvođenja sankcija Rusiji.

Članstvo Kosova u SE otvoreno je pitanje otkako je Priština u maju predala zahtev za pristupanje toj instituciji, ali taj prvi pokušaj da ta tema bude “progurana” na dnevni red nije uspeo. Sada se sprema drugi, odnosno da se na ovonedeljnoj sednici Komiteta ministara SE zvanično pokrene proces koji bi trebalo da kulminira prijemom Kosova.

Navodno se čeka da Komitet napusti mađarski član, a dođe litvanski.

Prema informacijama Novosti, sutra bi trebalo da bude poznato da li će se Priština sa svojim saveznicima upustiti u tu “opasnu avanturu”. Naime, tada se održava sastanak Biroa koji predlaže dnevni red za sednicu Komiteta ministara.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić tvrdi da se na Srbiju i članice EU koje nisu priznale Kosovo vrši pritisak da pomenutoj sednici i ne prisustvuju. Time bi se “odsutne” države “tiho” saglasile sa onim što je na dnevnom redu, a Dačić ukazuje na to da je ključno to što trenutno SE predsedava Irska, koja je Kosovu navodno i obećala da će pokrenuti proceduru za članstvo.

– Odnos snaga u SE je takav da odluka može i da prođe. Osnovna smetnja toj njihovoj želji je da se do sada nikada nije desilo da neka zemlja bude primljena bez konsenzusa i zato se na nas i na zemlje koje ne priznaju Kosovo vrši pritisak – objasnio je Dačić.

Inače, od 46 članica Saveta Evrope, nezavisnost Kosova priznalo je njih 34.

Učlanjenje u SE samo je deo paketa prištinskih planova kada je reč o međunarodnim institucijama i organizacijama. Prethodnih dana iz Prištine su najavljivali i kandidaturu za članstvo u EU, a stolica u Ujedinjenim nacijama odavno im je nedosanjani san, kojim bi zaokružili nezavisnost nelegalne države.

Dačić ne krije da Srbiju čeka “težak diplomatski hod”, ali i navodi da je Srbija promenila odnos snaga u UN kada je reč o broju zemalja koje priznaju nezavisnost Kosova.

Tako u Generalnoj skupštini UN, od 193 članice, Kosovo u ovom trenutku ne bi moglo da dobije više od 83 glasa, što je daleko ispod dvotrećinske većine potrebne da se legitimišu kao država na Ist Riveru. Pritom, odluka o članstvu u UN mora da prođe Savet bezbednosti i zato je za nas veoma važna pozicija Rusije i Kine, kako bi eventualno stavile veto.

Dačić je ukazao i na to da Zapad svojim nekorektnim odnosom Srbiju tera u zagrljaj Rusiji, Kini i ostalima, navodeći da Srbija mora da traži saveznike koji će joj pomoći da odbrani nacionalne interese. Zapad, nažalost, kaže on, više ne traži političko rešenje za problem Kosova, već samo anesteziološko kako će Srbija lakše da proguta nezavisnost Kosova.

I ambasador Srbije u Vašingtonu Marko Đurić kaže da Srbija neće prva kršiti moratorijum iz Vašingtonskog sporazuma, ali i da onog trenutka kada Priština zaista pokrene inicijative za prijem u SE, onda ono što se nalazi “u fioci” predsednika Vučića izlazi na svetlost dana, a i Srbija još jačim tempom nastavlja svoju aktivnost. On je naveo da je tokom prethodnog mandata Dačića na mestu šefa diplomatije i Nikole Selakovića između 20 i 26 država povuklo priznanje nezavisnosti Kosova.

Bivši jugoslovenski šef diplomatije Vladislav Jovanović kaže za “Novosti” da je sve što se dešava uoči 3. novembra deo nedobronamernog pohoda Zapada na Srbiju.

– Isturaju nam se mogući rezultati ofanzive Prištine i njenih sponzora u SE, ne bi li nas demoralisali da odustanemo od naše borbe. Zapad uopšte ne haje za poštovanje međunarodnog prava i zato bi trebalo da se oslobodimo stega Vašingtonskog sporazuma i punom snagom da nastavimo da pozivamo druge zemlje da povuku priznavanje Kosova. Da im predočimo efikasnost našeg otpora, koji je legalan, nije provokativan i agresivan, već se samo borimo koristeći međunarodno pravo, principe i argumente.

6 COMMENTS

  1. SaDacicom na qelu Kosova qe okruziti svoju derzavu zbog toga on dobio mesto ministra inostrani posllova i to je dobro za Kosovu jer on je Kosovar.

    • Nisam baš razumela – predlažeš da Dačić bude na čelu tzv. Kosova jer je rodjen u Prizrenu? Može ! Samo u tom slučaju umesto “tzv” ili “*” ili “lažna država”, Kosovo će se zvati kao i pre -Autonomna pokrajna Srbije Kosovo i Metohija.

  2. U boj, u boj, krenite junaci svi… samo napred – principijelno i argumentovano – Srbija je uz vas !!!

  3. uporno ovde navodite “priznanje kosova” i “uvodjenje sankcija rusiji”. sve su to teska dela protiv ustava srbije. protivno i povelji UN. ali zato predstavljaju casus beli. i ako to traze od nas onda treba pripremiti odbranu i ljude za to. sto se pitanja kosova i METOHIJE tice, postaviti prosto pitanje OEBS “da li etnicke manjine imaju pravo na samoopredeljenje” prema statutarnim aktima OEBS i Povelje UN?

  4. Ako ih primaju
    Istog momenta sve ambasadore i diplomate tih država deportovati na granicu
    🇷🇸☦️🇷🇸

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here