“Beograd igra srpski rulet sa Putinom“

0

Poseta Vladimira Putina nije povoljna za Srbiju

 

U analizi naslovljenoj "Srpski rulet sa Putinom", poljska privatna TVN24 navodi danas da su sami Srbi u idejno i kulturno u pomalo šizofrenoj situaciji zato što bi želeli da modernizuju zemlju po uzoru na Zapad ali istovremeno ne zaboravljaju da je upravo Zapad poslao avione da na njih bacaju bombe a Rusija se pokazala i kao jedini saveznik u pitanju statusa Kosova.

 

"Vlada Aleksandra Vučića zna da odnosi sa Rusijom moraju da se promene. Premijer, međutim, mora da nađe načina da ne iznervira Putina, zato što on preko naftnih kompanija zavisnih od Kremlja kontroliše većinu energetske industrije u Srbiji", navodi poljska televizija i dodaje da preko energetike Rusija može da destabilizuje Srbiju ako poželi.

 

"Vučić bi želeo da Rusija da blagoslov za promene u upravi Srbijagasa da kompanija može da promeni politiku prema državi. U ovom trenutku je van kontrole, ima ogromne dugove od četiri milijarde evra a kako već duže sumnjaju srpski mediji Gasprom taj dug koji koči investicije u srpsku energetiku koristi kao adut za buduća cenjkanja oko gasovoda Južni tok", navodi se u analizi.

 

"Vučić je prvi srpski premijer koji ima viziju"

Po oceni poljskih analitičara Vučić je izgleda prvi premijer Srbije koji ima neku viziju spoljne politike zemlje a TVN24 podseća da je učinio vrlo tešku stvar – nakon što je Rusija poslala pomoć poplavljenim područjima kazao da Srbija jeste zahvalna, ali da neće voditi nove pregovore o ruskim ekonomskim interesima u regionu.

 

TVN24 zaključuje da je Rusiji jasno da ne može potpuno da zaustavi proevropske tendencije na Balkanu i da je njena taktika zato sporo, dugogodišnje usporavanja integracije balkanskih zemalja sa Evropskom unijom i NATO.

 

"Poseta Putina Srbiji je u ovom trenutku više u interesu Putina nego Srbije, čak je za vlasti u Beogradu nepovoljna. Za Putina ona ima propagandni karakter kao potvrda ruskih uticaja u Srbiji i šire na celom Balkanu", kazala je toj poljskoj televiziji analitičar Centra za istočne studije Marta Špala.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here