Takođe se spominje izjava premijera Vučića koji je istakao da je obaveza države da obezbedi Paradu ponosa u Beogradu i da će država to i uraditi, neodobravanje pravoslavne crkve, kao i da dve trećine stanovnika Srbije homoseksualnost smatra bolešću.
BBC je, takođe, izveštavao o snažnim antigej protestima koji su u subotu uveče održani u prestonici.
Sve o dešavanjima na Paradi ponosa možete pročitate OVDE.
Pročitajte još:* Hiljade građana izašlo protiv gej parade |
Agencija Frans pres, navodeći da je uoči početka Parade ponosa centar grada bio blokiran i da su na ulicama bile raspoređene hiljade pripadnika žandarmerije i policije, zaključuje da Beograd danas ličio na grad "pod opsadom".
Evropska unija pažljivo je pratila održavanje Parade ponosa u Beogradu, koja je za Uniju pokazatelj stepena poštovanja ljudskih prava u Srbiji, dodaje agencija.
Oko 1.500 ljudi na gej paradiRadio Slobodna Evropa prenosi da mediji procenjuju da je između 1.000 |
Agencija Asošijejted pres navodi da je policija vodenim topovima i oklopnim vozilim blokirala prilaz ruti parade dok "Srbija pokušava da poštuje ljudska prava svih svojih građana dok traži članstvo u Evropskoj uniji". Posle nereda 2010, "vlasti u ovoj konzervativnoj balkanskoj državi zabranjivale su marševe za gej prava sledeće tri godine, navodeći bezbednosne razloge", dodaje agencija.
AP navodi i da je nekoliko stotina gej aktivista mašući zastavama u duginim bojama prošetalo od sedišta vlade kroz puste ulice Beograda, a da su zabeležene manje čarke eskstremnih desničara s policijom koja ih je sprečila da dođu do maršrute.
Agencija Rojters navodi da je Parada ponosa održana uz velike mere bezbednosti kako bi sprečila ekstremne nacionaliste i fudbalske huligane da ponove nasilje iz 2010. godine. Rojters navodi da je u Srbiji, kao i drugim konzervativnim društvima
na Balkanu, homofobija rasprostranjena, ali da je s pripremama za pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, Brisel jasno stavio do znanja da Prajd vidi kao lakmus test posvećenosti zemlje odbrani ljudskih prava.