Pixabay
Ilustracija

Predsednik predsedništva odbrambene industrije Turske Ismail Demir nedavno je u Ankari potpisao sporazum o nabavci “predmeta i proizvoda iz odbrambene industrije” sa ministrom odbrane privremenih prištinskih institucija Armendom Mehajem. Ovim je proširen spisak zemalja koje otvoreno naoružavaju takozvanu Vojsku Kosova.

– Ovaj sporazum ima izuzetnu ulogu u izgradnji kapaciteta Kosovskih bezbednosnih snaga – saopšteno je iz ministarstva u Prištini, a kako prenosi Ekonomija onlajn, Mehaj je obavestio zvaničnike turske namenske industrije da su ciljevi Prištine evroatlantske integracije i članstvo u NATO, ističući da je u tom procesu podrška Turske izuzetno važna.

Dževad Galijašević, stručnjak iz oblasti bezbednosti iz BiH, upozorava da postignuti sporazum predstavlja višestruko opasan akt neprijateljstva prema Srbiji.

– Tom saradnjom bukvalno se uništava položaj i uticaj Srbije na Kosovu, ali se i usložnjavaju bezbednosne prilike u celoj Srbiji. Prostor Kosova je simbol organizovanog kriminala i terorizma i na ovaj način dobija važno oruđe u kriminalnim, terorističkim i vojno-političkim operacijama u regionu – kaže Galijašević.

On podseća i da su među ključnim izvoznim “artiklima” turske vojne industrije raketni sistemi, ali i višenamenske bespilotne letelice barjaktar.

– U slučaju da ove letelice završe u rukama radikalnih Albanaca biće to direktna pretnja svim velikim gradovima u Srbiji, civilnoj i vojnoj infrastrukturi, oružanim snagama Srbije, a posebno Nišu i Beogradu – ističe Galijašević

Vojni komentator i nekadašnji oficir KOS Ljuban Karan ocenjuje da će kosovske snage najverovatnije prvo dobiti barjaktare, ali ne isključuje ni mogućnost dobijanja protivoklopnih sistema.

– Ne treba isključiti mogućnost nabavke nekih PVO sistema kako bi se umanjila prednost Srbije u vazduhu. Naravno, to ne isključuje donacije i prodaju svih vrsta kvalitetnog pešadijskog naoružanja i ubojnih sredstava – kaže Karan.

Svima je jasno, dodaje naš sagovornik, da Turska na ovaj način želi da osnaži svoj uticaj na Balkanu.

– Turska, kao regionalna vojna i ekonomska sila, ne krije svoje direktno mešanje u dešavanja na ovim prostorima, s ambicijom da Balkan bude njihova zona uticaja. Situacija na KiM i u BiH im ide naruku i oni ne žele da propuste tu priliku. Izabrali su stranu u mirnom sučeljavanju, što bi se preslikalo i na eventualne vojne sukobe. Odavno oni skupim donacijama, prevashodno vojnim, pomažu prištinsko rukovodstvo, a možda još snažnije bošnjački deo BiH, preko kojih pokašavaju da svoj uticaj ostvare u praksi – ističe Karan.

Podrška NATO

Dževad Galijašević ističe da Kosovo otvoreno gradi svoje oružane snage uz pomoć NATO, ali da su u tome do sada učestvovale samo SAD, Velika Britanija i Nemačka.

– Turska sada pokazuje volju da i sama bude učesnik tog procesa. Ona je poslednjih godina to izbegavala iako je među prvim zemljama koje su priznale kosovsku suverenost i državnost. Čini se da je ovde reč o dogovoru unutar NATO o podeli posla – ističe Galijašević.

Pomoć i Bošnjacima

Ljuban Karan ukazuje da posebno zabrinjavaju mogućnosti Turske kao države i njene namenske industrije, koja je u neverovatnom zamahu, da ojača KBS od kojih se stvara paravojska Kosova, ali i bošnjački deo BiH.

– Sudbinu ove države Alija Izetbegović je “ostavio u amanet Erdoganu” – navodi Karan.