Predsednica austrijskog parlamenta Barbara Pramer preminula je u subotu kasno posle podne u krugu svoje porodice.
Ona je, u 61. godini života, izgubila borbu protiv raka, od kojeg je obolela pre deset meseci, kada je sa tom vešću izašla u javnost i povukla se iz predizborne kampanje. I pored bolesti ona je pokušavala da u novom mandatu, gotovo do smrti, obavi dužnost predsednika parlamenta.
Savez Srba u Austriji izrazio je saučešće zbog smrti predsednice parlamenta Barbare Pramer, za koju kaže da je bila naklonjena srpskoj zajednici u Austriji.
"Septembra prošle godine, kada je javnosti iznela sve detalje o svom teškom zdravstvenom stanju, mnogi su očekivali da predsednica saveznog parlamenta Austrije Barbara Pramer znatno smanji svoje aktivnosti ili se čak i povuče. Njena naklonost srpskoj zajednici u Austriji bila je otvorena i u više navrata konkretno potvrđena. Austrija je izgubila velikog demokratu i uticajnu ličnost koja je svojim autoritetom tokom čitave karijere pa sve do svoje prerane smrti, svakim sledećim danom ulivala nadu svim ljudima da se vredi boriti za nastavak dijaloga i razumevanje, od kojih zavise osnovne pozitivne vrednosti i ostvareni uspesi države u kojoj živimo.
Cenjena i izvan Austrije |
Savez Srba u Austriji želi javno da uputi izraze najdubljeg saučešća porodici, prijateljima, stranačkim i parlamentarnim kolegama pokojne gospođe Pramer", navodi se u saopštenju Saveza Srba u Austriji.
Pramerova, socijaldemokrata, je bila tiha političarka, koja je imala i autoritet nad poslanicima, koristeći uvek argumente i bivajući otvorena za diskusije. Od početka političke karijere ona se borila za prava žena, a politički put do mesta predsednice skupštine, počela je od najnižih partijskih instanci. Bila je poslanik u skupštini pokrajine Gornja Austrija, zatim tamošnja ministarka za infrastrukturu, a vladi kancelara Viktora Klime bila je ministarka za pitanja žena.
Na dužnost predsednice parlamenta ona je stupila 2006. godine i u toj funkciji stekla je poštovanje svih partija. Takođe je pridobila i naklonost Austrijanaca svojim izlaskom u javnost o oboljenju od raka.