Ejup Ganić je, prema Barašinovim rečima, "znao određenu situaciju" i da "u toj situaciji nije trebalo da ide na prostore drugih država".
Barašin je Federalnoj televiziji kazao i da on ne bi putovao u inostranstvo da je u poziciji optuženih u predmetu "Dobrovoljačka ulica“.
Ejup Ganić je uhapšen na londonskom aerodromu 1. marta po poternici koju je Srbija izdala za umešanost u ubistvo vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine.
Barašin je dodao da ni sebe ni Tužilaštvo BiH ne smatra odgovornim za hapšenje Ganića u Londonu.
"BiH je pre Srbije počela istragu o ’Dobrovoljačkoj’ i zato bi Ganić trebalo da bude isporučen BiH, koja je u ovom trenutku jača u pravu", smatra Barašin.
On je ponovio da Tužilaštvo BiH u predmetu "Dobrovoljačka ulica“ vodi istragu protiv određenih lica, dodajući da je ovaj predmet prioritetan i da mora biti okončan.
"Događaj se ispituje. Istraga je otvorena 2006. i rok za njeno zatvaranje je bio šest meseci. Na tom predmetu radio je međunarodni tužilac, ali istragu nije okončao jer je to složen predmet. Sva dokumenta, svi akti koji su vezani za taj događaj morali su da budu prevedeni", naveo je Barašin, demantujući spekulacije da je tužiocu Vesni Budimir rekao da predmet "Dobrovoljačka ulica" skloni u stranu.
On je rekao da je Tužilaštvo BiH, na odobrenje Nadzornog odbora, koje je telo Saveta ministara BiH i Ministarstva pravde za sprovođenje državne strategije, trenutno na terenu i popisuje sve predmete koji se tiču ratnih zločina kako bi se izvršila inventura.
"Do kraja ovog meseca trebalo bi da imamo kompletne predmete i bazu i da se zna šta ko radi", rekao je Barašin.
Barašin je naveo i da se na njega vrši pritisak, a da je upad u njegov stan uradio profesionalac."Na mesto gdje ja sedim stavljena je razglednica koju je uradila moja kćerka. To je opomena", smatra Barašin.