Udruženju za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta “banjalučkih ćevapa” dodeljeno je rešenje za registraciju garantovano tradicionalnog specijaliteta banjalučki ćevap.
Bojan Kresojević, gradski menadžer, istakao je da je uručena potvrda, odnosno sertifikat da je banjalučki ćevap od danas zaštićen brend, što će imati veliki značaj za proizvođače ovog specijaliteta.
– Ovo će imati potencijal da se proširi i na druge aspekte zaštite intelektualne svoine i brenda kada ne reč o našem gradu – rekao je on te dodao da će ovo značiti da će svaki proizvođač koji odluči da nazove svoj proizvod banjalučki ćevap morati da poštuje propisanu proceduru, proces proizvodnje, sastojke i recept.
– Sve ovo doprinosi i brendiranju Banjaluke. Ovim procesom je omogućeno geografsko prenošenje banjalučkog ćevapa, te on nije vezan samo za Banjaluku, što znači gde god na svetu pravili ovaj proizvod morate da poštujete pravila za njegovu izradu – istakao je on, i dodao da se na taj način podiže prepoznatljivost Banjaluke.
Dragan Brenja, predstavnik Agencije za bezbednost hrane BiH, istakao je da je ovaj proces dugo trajao, ali da ga je bilo zadovoljstvo raditi.
– Ova oznaka ne znači mesto proizvodnje, to jest ne znači da se ćevap može proizvoditi samo u Banjaluci. On se može proizvoditi bilo gde, ali kako bi se zvao banjalučki mora da ispunjava striktne uslove što se tiče recepta, izgleda i načina pripreme – objasnio je on.
Nebojša Kuštrinović, promoter ovog specijaliteta, zadovoljan je što je banjalučki ćevap konačno postao zaštićen brend.
– Ko god da je bio u Banjaluci a nije probao banjalučki ćevap, kao da nije ni bio – istakao je ovom prilikom Kuštrinović, koji je naglasio da banjalučki ćevap čine pločice od junetine, kao i da je uz njega obavezna salata, odnosno specijalno rezani luk i na kraju, da se jede rukama.
Zaštitom svog proizvoda zadovoljni su i proizvođači iz Udruženja za zaštitu banjalučkog ćevapa.