Srbin iz Australije Predrag Japranin (1972) nalazi se na osnovu hrvatske poternice na Interpolovoj listi traženih osoba zbog navodnih ratnih zločina protiv civilnog stanovništva.
Ovaj 41-godišnji Srbin rodom iz Petrinje 2000. godine se iselio u Australiju, dobio australijsko državljanstvo i skrasio se u Melburnu gde za život zarađuje kao zanatlija.
U hrvatskom državnom tužilaštvu agenciji Hina je potvrđeno da je Japranin optužen za ratni zločin u Petrinji jer je 5. novembra 1991. "zajedno s još jednim nepoznatim pripadnikom srpskih vojnih formacija iz kuće Kristine Šiftar odveo njenog sina Marijana Šiftara i Milana Krnjaića da bi ih potom u šumi iz neposredne blizine ubili vatrenim oružjem". Treća žrtva je navodno bio Branko Kovačević, kojeg su prethodno pokupili s njive.
Japranin je odbio da izađe pred kamere, ali je za australijsku televiziju ABC rekao da je nevin, da nikad nije bio u kući Šiftarovih, kao i da nikad nije služio u srpskim formacijama.
Kako je za australijsku televiziju izjavila Kristina Šiftar, Japranin je došao kod njih kući i odveo sa sobom njenog sina Marijana, kao i Milana Krnjaića. Njihova tela, kao i telo treće žrtve, nađena su u masovnoj grobnici pet godina kasnije. Gospođa Šiftar kaže da nije videla čin ubistva, niti da za ubistvo optužuje Japranina, ali da traži odgovore na pitanje šta se događalo tog dana.
Australijska federalna policija odbila je da komentariše slučaj, a dnevnik "Australijen" piše da je "od hrvatskih vlasti upoznat" kako je glavna optužba protiv Japranina "da se koristio uslovima oružane pobune, ubijajući civile".
U Dokumentaciono-informacionom centru Veritas u Beogradu "Vestima" je potvrđeno da se na poslednjem hrvatskom spisku optuženih i presuđenih za ratne zločine među 1.577 imena nalazi i ime Japranina, za kojeg imaju podatke da je pre odlaska u Australiju živeo u Zrenjaninu.
– Iz dosadašnjeg iskustva znamo da kada je u pitanju procesuiranje Srba za zločine nad Hrvatima hrvatsko pravosuđe radilo "ofrlje", često optužujući ljude samo na osnovu indicija, bez jakih dokaza. Bilo je dovoljno da neko izjavi da je video tog i tog na području gde se desio zločin, pa da završi na ovom spisku. Da su mnogi Srbi ne samo pod istragom, već i optuženi i osuđeni na osnovu takvih "dokaza" govori podatak da je od 41 Srbina koji su izručeni Hrvatskoj iz celog sveta, do sada već njih 18 oslobođeno, a da još nisu ni svi slučajevi završeni – navodi direktor Veritasa Savo Štrbac, ne prejudicirajući odgovornost pomenutog Japranina.
Nema zahteva za izručenje Ovde potpis
Hrvatski mediji navode da se Japranin od 2012. godine
Lažno optuženi bez Savo Štrbac objašnjava na koji način je Hrvatska doskočila lažno optuženim Srbima. Većini Srba koji su izručeni iz raznih zemalja širom sveta Hrvatskoj, zbog nedostatka dokaza prekvalifikovano je delo ratnog zločina u oružanu pobunu. |