Ono što je najavljivano godinama, ipak se dogodilo iznenada i neočekivano.
Zagrebačka policija objavila je saopštenje u kojem navodi da je posle višemesečnog složenog kriminalističkog istraživanja, vezanog za nezakonite radnje u Gradu Zagrebu i Zagrebačkom holdingu, koje su proveli Ravnateljstvo policije i Policijski nacionalni USKOK (ured za borbu protiv korupcije i kriminala), a koordinisali Državno tužilaštvo i USKOK, uhapsila nekoliko lica.
Politički kameleonGotovo je nepodeljeno mišljenje da je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić jedan od onih političara kojeg nisu sputavala ideološka načela. Iako je političku karijeru počeo još, u bivšoj državi, u Savezu komunista Hrvatske, a devedesetih nastavio u samostalnoj Hrvatskoj u SDP-u, nikada ga ta činjenica nije ograničavala u političkom delovanju. Nikada nije propustio božićni prijem Milorada Pupovca, ali mu to nimalo nije smetalo da se dan ili dva posle pojavi i na nekim proustaškim dernecima. On je političar koji je uz sebe znao vezati i Srbe i ustašonostalgičare, sirotinju i tajkune, leve i desne, zagrebačke purgere i Hercegovce. |
Policija je u noći nedelje na ponedeljak pretresala kuće i stanove uhapšenih, a u ponedeljak nastavila sa pretresom njihovih radnih i poslovnih prostora.
To hapšenje "zagrebačke grupe", po svojoj političkoj, pravnoj i medijskoj težini, može se uporediti samo sa slučajem Sanader, ali po implikacijama moglo bi imati, procenjuju analitičari u prvim reagovanjima, i veći značaj.
Jer, kako navode, Zagreb je centar mita i korupcije u Hrvatskoj, a brojni rukavci te mutne reke vodili su u kabinet Milana Bandića. I što je u tom slučaju najvažnije, nije zagrebački gradonačelnik u toj močvari najveći krokodil.
No, svakako jeste među onima koji su u nedelju, zajedno sa njim, uhapšeni. I zato je vest o njegovom hapšenju odjeknula kao prvorazredna politička bomba, čija je detonacija razorila same temelje na kojima je Bandić više od 15 godina gradio politički dvorac s kojeg je vedrio i oblačio političkim, ali i privrednim životom hrvatske metropole.
Ponašao se kao neprikosnoveni poglavica kojem su institucije služile samo da uveća svoju moć ili, kada bi mu se našle na putu, da ih zaobiđe i ignoriše. Pedantni hroničari zabeležili su da je do sada sakupio preko 200 krivičnih prijava, ali niti jedna, do nedelje, nije rezultirala njegovim hapšenjem.
To i ne čudi kada se zna da je ta grupa do juče kontrolisala veliki deo biračkog tela i jedan od najmoćnijih privrednih činilaca u Hrvatskoj – Zagrebački holding. Bukvalno su na raspolaganju svakodnevno imali milijarde tuđeg novca i radili su sa njim šta su hteli. I zato su se osećali nedodirljivim i svemoćnim. Na sve pritužbe i upozorenja o sumnjivim metodama u vođenju glavnog grada Bandić je lakonski odgovarao – neka institucije rade svoj posao. Kada je to konačno i dočekao u nedelju, svedoci kažu da je delovao zbunjeno i smeteno. Očito su ga policijski islednici iznenadili.
Ipak, već dan posle mnogi se pitaju znači li to hapšenje i kraj Bandićeve ere i njegove političke karijere. I dok jedni upozoravaju da sa njim uvek treba biti na oprezu i da ga se i sada ne treba olako otpisati, više njih sklono je tvrditi da, bez obzira na to kako taj slučaj završio, politička karijera zagrebačkog gradonačelnika definitivno je okončana.