Epidemiolozi i imunolozi u Detroitu su već izvesno vreme zainteresovani za lektin, prirodnu supstancu koja se nalazi u biljkama, jer je otkriveno da je u stanju da zaustavi lanac reakcija koje izazivaju različite infekcije.
U laboratorijskim testovima – BanLec, lektin pronađen u banani pokazao se kao snažnije sredstvo u borbi protiv HIV infekcije od svih dosadašnjih lekova.
Sudeći po rezultatima istraživanja, objavljenih u najnovijem broju časopisa "Biohemija", BanLec može postati jeftinija nova komponenta mikrobiocida za aplikovanje u vagini.
Novi načini sprečavanja širenja HIV infekcije su od životnog značaja. Broj novih infekcija virusom HIV dva puta je veći od broja pacijenata koji sada primaju anti-retroviralne lekove i za sada se čini da su izgledi da se poronađe uspešna vakcina godinama udaljeni.
"HIV je još uvek u žestokom naletu u SAD a eksplozija epidemije u siromašnim zemljama predstavlja najveći problem jer donosi patnju stotinama hiljada ljudi i gotovo bespomoćnost u obuzdavanju infekcije" – upozorio je u izjavi za časopis Sajens profesor Dejvid Markovic, internista i epidemiolog na Medicinskom fakultetu Univerziteta Mičigen.
Iako je korišćenje kondoma uglavnom efikasno, oni ipak, za sada, predstavljaju najefikasniju prevenciju infekcije, ako se koriste stalno i na pravi način – što, na žalost, nije uvek slučaj.
"Ovo je posebno vidljivo u zemljama u razvoju u kojima žene nemaju nikakvu kontrolu u seksualnim odnosima tako da bi korišćenje dugotrajnog vaginalnog mikrobiocida, koga bi mogla da aplikuje sama žena, bilo od izuzetnog značaja", naglasio je Markovic.
Neka od izuzetno obećavajućih komponenti za sprečavanje vaginalnih i rektalnih prenošenja infekcije su agensi koji blokiraju pristup virusa HIV u ciljanu ćeliju.
Najnovija istraživanja otkrila su detalje kompleksnog delovanja lektina i njihovih sposobnosti da "nadmudre" HIV virus. Lektini su proteini koji se "vezuju" za šećer i u stanju su da identifikuju "stranog neprijatelja", kao što je virus, i "privežu" se za "patogenog uljeza".
Istraživači sa Univerziteta Mičigen otkrili su da lektin BanLec iz banane može da spreči da se HIV infekcija "prikači" za šećerom bogat HIV-1 protein, gp120, i blokira njegov prodor u organizam.
Oni su takođe razvili i metod biopurifikacije za izdvajanje lektina BanLec iz banane.
Time je ustanovljeno da je BanLec efikasan anti-HIV lektin i po efikasnosti sličan lekovima T-20 i maravirok(maraviroc) – medikamentima koji se trenutno koriste u kliničkom lečenju HIV infekcije.
Stručnjaci smatraju da će upotreba lektina BanLec, uz postojeće anti-retroviralne medikamente, za čiju se proizvodnju koriste sintetičke komponente, dodatno proširiti mogućnost zaštite od HIV infekcije.
"Problem sa nekim lekovima protiv HIV virusa je mogućnost da virus mutira i postane otporan ali to će mu biti mnogo teže u prisustvu lektina u leku" – uveren je doktorant Majkl Svanson, imunolog sa Univerziteta Mičigen.
On tvrdi da se "lektin može vezati za šećere pronađene u različitim delovima omotača virusa HIV1 što bi, sasvim je izvesno, usporilo pa i sprečilo mutacije virusa".
Autori istraživanja uvereni su da bi čak i skroman uspeh u traganju za daljim lekovima pružio nadu u zaustavljanju HIV infekcije. Neki istraživači su procenili da bi primena mikrobiocida na samo 20 odsto potencijalnih slučajeva inficiranja moglo da spreči 2.5 miliona novih infekcija u naredne tri godine.