Nemačka kancelarka je u razgovoru sa politikologom Kornelijusom Adebarom, uoči balkanske konferencije u Berlinu (zakazane za 28. avgust), objasnila da je nemačka vlada odlučila da organizuje konferenciju na koju poziva premijere, ministre inostranih poslova i privrede, povodom 100-godišnjice početka Prvog svetskog rata.
– Na ideju da pozovemo sve države regiona došli smo kako bismo pokazali da danas više ne postoje sukobi, iako je prisutno još niz konflikata, ali u suštini postoji zajedništvo. To je, po meni, postalo moguće jer su sve zemlje dobile evropsku perspektivu – naglasila je Merkelova u video-snimku postavljenom na sajtu nemačke vlade.
Izbori u BiH |
Ona je istakla da to znači da sve zemlje imaju šansu da postanu članice EU i da je to cilj koji zajedno slede, dodajući da je na toj osnovi postalo moguće ostvariti više zajedništva.
– Pamtimo još stravične ratne sukobe i zbog toga ova konferencija pokazuje da idemo dalje, da smo prevazišli sukobe i to je dobar znak – naglasila je Merkelova.
– Svim zemljama Zapadnog Balkana obećali smo evropsku perspektivu i iza toga stojimo, a na svakoj državi je kada će i kako moći da pristupi – poručila je ona.
Nemačka kancelarka je ukazala da sada postoje različiti nivoi približavanja (EU): sa Srbijom i Crnom Gorom započeti su pristupni pregovori, Albanija i Makedonija imaju status kandidata, a BiH i Kosovo rade na tome. Pred svakim kandidatom je izazov da stvori preduslove za pristupanje EU kroz strukturne i reforme u oblasti vladavine prava, borbi protiv korupcije i transparentne strukture.
– Što brže zemlje prođu taj proces, brže će moći i da pristupe – istakla je Merkelova.
Ona je odbacila optužbe da EU primenjuje dvostruke aršine u prijemu novih članica, ukazujući da se jasno videlo koja je procedura na putu do članstva na primeru Hrvatske, kao i da se u vezi s Rumunijom i Bugarskom neprestano prave izveštaji o vladavini prava i napretku u demokratizaciji i borbi protiv korupcije.
Ona je ukazala da se na Balkanu vidi da je potrebno imati "dug dah", ukazujući da je međunarodna zajednica još prisutna sa trupama na Kosovu, gde postoji i policijska misija EU.
– Ne smeju se zemlje prerano prepustiti same sebi. Čak i kad postoji napredak u tom regionu, on se kreće brzinom puža – ocenila je Merkelova.