EPA/Fehim Demir
Bakir Izetbegović

Mogući sastanak lidera četiri zemlje, Srbije, BiH, Hrvatske i Turske, na kojem bi pokušali da definišu buduće odnose na Balkanu, bio je jedna od ključnih tema jučerašnjeg sastanka zvaničnika Republike Srpske i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana u Ankari.

Ideja o “kvadrilaterali” u javnost je plasirana pre nekoliko dana, posle sastanka zvaničnika RS sa hrvatskim predsednikom Zoranom Milanovićem. Srpska strana je dala saglasnost za takav susret, ali se stvar zakomplikovala kad je Milanović o tim namerama obavestio Izetbegovića. Lider SDA je tu ideju za sada odbio.

– Na to ne treba pristati. Ja nisam na to pristao. Ova zemlja ima svoje institucije. Ja nisam bošnjački predstavnik, ja sam predstavnik jedne stranke. Ne želim da Bosnu i Hercegovinu na takav način tretiraju – rekao je Izetbegović komentarišući tu ideju.

Uskoro sedaju za sto: Erdogan i Vučić

Razgovori i sa Vučićem

I on se u međuvremenu susreo sa Erdoganom, a posle tog sastanka je preneo da ga je turski predsednik pitao da li se protivi susretu “u četvoro”, pa kad je dobio direktan odgovor, pitao je da li može šta drugo da učini da bi se stvari na Balkanu stabilizovale.

Ipak, da Izetbegovićev negativan odgovor nije sprečio incijativu za organizovanje takvog susreta svedoči i prekjučerašnja Erdoganova izjava. On je rekao da će uskoro boraviti u jednodnevnoj poseti Srbiji ili će pozvati predsednika Aleksandra Vučića da poseti Tursku.

Srpski zvaničnici su, uoči odlaska u Ankaru, podsetili da

odranije postoji inicijativa da predsednici Turske, Srbije i Hrvatske – Erdogan, Aleksandar Vučić i Zoran Milanović, zajedno sa liderima tri vodeće stranke u BiH postignu dogovor koji će obezbediti napredak BiH.

– Taj susret je odbio Bakir Izetbegović. Kada je sve bilo utanačeno i kada je trebalo dogovoriti dan sastanka, onda je Izetbegović nazvao Milanovića i rekao da to nije dobra ideja. On želi da drži monopol – ističe srpska strana.

U celoj priči je naročito simptomatično da bošnjačka strana ne želi da bude deo razgovora u koje je uključena Turska, a da zvanični Zagreb privremeno odustaje od osporavanja legitimiteta Željka Komšića, kako bi se dala šansa razgovorima.

Istina na videlo: Vojislav Savić

Ide nam na ruku

– Srbima i generalno Republici Srpskoj odgovara šira internacionalizacija problema u BiH, a ne samo da se nama bave SAD i nekoliko zapadnih zemalja. Zbog toga što su pozicije koje zastupa Republika Srpska apsolutno legitimne i u skladu sa svim demokratskim principima koje funkcionišu u svetu, to je agenda koja nam može biti od pomoći i koja se ne može prenebegavati, uprkos interesima Zapada – procenjuje u izjavi za naš list politikolog iz Banjaluke Vojislav Savić.

Dodaje da triletaralni sastanci ili “kvadrilaterale” mogu biti od koristi.

– U tom slučaju bi u jednom širem krugu pozicija svih strana u BiH dobila na legimitetu – zaključuje Savić.

Da svet vidi ko je krivac

Brojni međunarodni kontakti koje su lideri iz BiH ostvarili u proteklih nekoliko dana svedoče o povratku te zemlje u fokus međunarodne zajednice.

– Ono što je ovde ključno jeste da ta ista međunarodna zajednica konačno shvati ko je pravi krivac za destabilizaciju – kaže Savić.

Diplomatski napori

Turski predsednik Tajip Erdogan pred posetu zvaničnika RS Ankari, u razgovoru sa predstavnicima BiH dijaspore, istakao je da ne želi da se Bosna pretvori u područje uticaja, obračuna.

– Ozbiljno smo pojačali naše diplomatske napore posle tenzija kojim se ugrožava integritet. Kao država koja razgovara sa svim stranama u BiH, preuzeli smo inicijativu za rešavanje problema – rekao je Erdogan, a prenosi turski portal Hurijet.