Snežana Bošković, tvorac ove ideje i glavni realizator projekta kao moto iskoristila je misao Marka Miljanova da je junaštvo kada braniš sebe od drugog, a čojstvo kada braniš drugog od sebe.
Reperi kao ključ za tinejdžerePosebnu atrakciju na ceremoniji otvaranja predstavljao je nastup repera Branka Šćekića, u muzičkim krugovima poznatijeg kao Serb Superb i njegovog benda. Njegov dinamični nastup, komunikacija sa gostima i direktno pravljenje reperskih stihova izazvali su divljenje i kod naših penzionera. Time je pokazao kako se i najtvrđa vrata lako mogu otvoriti kada se nađe pravi ključ i kako se lako može premostiti međugeneracijski jaz. Istina, u tome mu je pomogla činjenica da je među "reperima" bila i njegova 88-godišnja baka! |
Osnovna zamisao je to da se u narednih godinu dana nizom druženja i susreta penzionera ovoga udruženja sa našim srednjoškolcima u Torontu i okolini pokuša bar simbolično obnoviti "institucija deka i baka" uz koje su odrasle i vaspitavane brojne generacije i kada problem bulinga uglavnom nije postojao.
Kao prvi korak na tome putu bila je ceremonija otvaranja programa održana proteklog vikenda u restoranu "Zam" u Torontu gde je uz veću grupu penzionera i eminentnih gostiju bila, istini za volju, tek nekolicina tinejdžera. Ipak, to nije obeshrabrilo organizatore jer je sumnjičavost direktno povezana sa ovim problemom, pa se u kasnijim fazama očekuje brojnije priključivanje onih kojima je projekat i namenjen.
U promotivnom programu akciju je u ime kanadske vlade pozdravio poslanik u parlamentu Bernard Trotier, a pridružio mu se i Dag Holidej, poslanik u parlamentu Ontarija, a prethodno visoki gradski funkcioner u Torontu. Projekat je pozdravio i psihijatar dr Milorad Vuković, specijalista za decu i adolescente i stručni direktor Šoniker klinike zdravstvenog sistema Ruž Vali u Skarboru.
Deco, podelite problem!Dr Vuković je u kratkoj besedi ukazao da je ovo vrlo ozbiljan i kompleksan problem koji može da ima i tragične posledice jer žrtve maltretiranja steknu uverenje da je problem s njima te to ponekad zaheva i kliničko lečenje. |
Sledeći koraci u okviru ovoga projekta biće serija predavanja i druženja za omladinu i penzionere u koja će se uključiti i Crveni krst. Da tinejdžeri ne bi samo slušali, pružiće im se prilika i za aktivno učešće pa će tako oni učiti penzionere kako da koriste kompjutere i mobilne telefone. Zamišljeno je i još nekoliko druženja kroz posete farmama, muzejima i parkovima kako bi se praktično demonstriralo poštovanje prema prirodi, drugim ljudima, ali i srpskoj tradiciji i istoriji.
Zaključenje ovoga projekta predviđeno je za mart naredne godine, a završna ceremonija trebala bi da se održi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi Sveti Arhanđel Gavrilo u Ričmond Hilu. Do tada, organizatori pozivaju sve srpske tinejdžere iz Toronta iz okoline da im se priključe.
Za sva putovanja i izlete biće obezbeđen prevoz i užina. Takođe, srednjoškolci će dobiti i potvrde o volonterskom radu što je, inače, neophodan uslov u kanadskim školama da bi se moglo maturirati.