Američki predsednik Džozef Bajden rekao je u telefonskom razgovoru sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom da se SAD protive invaziji Izraela na grad Rafa na jugu Pojasa Gaze iz humanitarnih razloga, saopštila je Bela kuća.
U saopštenju se navodi da je Bajden u jučerašnjem razgovoru ponovio zabrinutost SAD za više od milion Palestinaca koji se nalaze u Rafi zbog plana Izraela da napadne uporišta Hamasa u tom gradu, preneo je AP.
Bajden je takođe naglasio da treba još više povećati isporuku humanitarne pomoći za Palestince u Pojasu Gaze i razgovarao je sa Netanijahuom o izraelskom otvaranju dodatnih prelaza u severnom delu palestinske enklave iduće sedmice da bi se omogućio prolazak veće količine pomoći.
Bajden i Netanijahu su takođe razgovarali o tekućim pregovorima o oslobađanju talaca dok se čeka odgovor Hamasa na najnoviji predlog sporazuma o taocima, ističe se u saopštenju.
Bajden je u razgovoru pomenuo zajedničku izjavu koju je izdao ove sedmice sa liderima 17 drugih zemalja zahtevajući da Hamas odmah oslobodi preostala 133 taoca koje drži u Pojasu Gaze, što bi omogućilo trenutni prekid vatre i dostavljanje pomoći za civile u enklavi, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je Bajden ponovio snažnu posvećenost SAD bezbednosti Izraela koji je bio izložen napadu iranskih raketa i dronova ranije ovoga meseca.
Bela kuća ističe da je Bajden tokom razgovora sa Netanijahuom bio manje oštar nego u prethodnom telefonskom razgovoru ovoga meseca kada je upozorio da buduća podrška SAD Izraelu u ratu zavisi od brzog sprovođenja novih koraka za zaštitu civila i humanitarnih radnika.
Dvojica lidera su poslednji put razgovarali 13. aprila nakon što je Iran izveo napade raketama i dronovima na Izrael.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.













































