Administracija odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena saopštila je Kongresu da planira da otpiše dug Ukrajine u vrednosti od 4,65 milijardi dolara, preneo je danas “Blumberg”.
“Otkazivanje duga, čime se pomaže Ukrajini da pobedi u ratu protiv Rusije, je u nacionalnom interesu SAD i njihovih partnera iz EU, G7+ i NATO”, navodi Stejt department u pismu Kongresu od 18. novembra.
Stejt department je saopštio da su akcije administracije u skladu sa ovlašćenjima Kongresa, ali je plan naišao na kritike republikanaca. Senator Rend Pol iz Kentakija rekao je da će pozvati na glasanje u Senatu kako bi sprečio da ukrajinski dug “postane odgovornost američkog naroda”.
Oba doma Kongresa bi morala da odobre Polovu rezoluciju, što je malo verovatno s obzirom na to da demokrate trenutno kontrolišu Senat, pre nego što ga republikanci preuzmu u januaru, navodi “Blumberg”.
Bajden bi takođe mogao da stavi veto na rezoluciju ako ona bude usvojena, a jedan američki zvaničnik rekao je u sredu uveče da odlazeći predsednik ima pravo da otkaže 50 odsto duga.
Ovaj zajam je odvojen od preostalih skoro 9 milijardi dolara pomoći u oružju koju je administracija SAD obećala da će potrošiti na Ukrajinu do kraja Bajdenovog mandata.
Oko 7 milijardi dolara od tog novca mora da se potroši prvenstveno na nabavku oružja iz američkih zaliha, dok će ostatak sredstava biti namenjen ugovorima o odbrambenoj proizvodnji koji će se isporučivati zalihe direktno u Ukrajinu kada budu spremni.
Administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, koji je prethodno izrazio podršku sklapanju mira u Ukrajini, mogla bi da otkaže neke od tih ugovora.