Baterija iz Bagdada je predmet pronađen u blizini istoimenog grada. Veruje se da datira iz vremena pre nove ere, ali starost nije tačno utvrđena. Prvobitno je pretpostavljeno da je predmet pripadao narodu Parta. Na prvi pogled liči na glineni ćup, ali u njemu se nalazi bakarni cilindar koji je služio kao ležište za gvozdenu šipku. Cilindar je prilepljen za otvor ćupa, tako da se u njega mogla sipati tečnost. Bakar je služio da gvozdena šipka ima električnu izolaciju. Sve ovo navedeno je utvrđeno, ali nije poznato čemu je, u to vreme, služio ovaj ćup.
Pitanje bez odgovora |
Naučnici su napravili eksperiment, tako što su napravili identičan ćup i u njega sipali grožđani sok. Aparati su pokazali da između bakra i gvožđa nastaje napon od 0,5 volti. Ova slabašna struja nema kapacitete koji bi bili značajni za naše moderno doba tehnologije, ali u doba kada je ovo napravljeno, očigledno je da je imao svoju svrhu. Ali, sve ovo predstavlja misteriju pošto narodi Parta, koji su živeli pre oko 2000. godina, nisu imali ni dalekovode, sijalice, telefone ili nešto slično. Da bi ova struja osvetlila sijalicu od jednog vata, bilo bi potrebno oko 40 ovih nesvakidašnjih baterija.
Pojavila se nova teorija, koja možda daje logično objašnjenje. Naime, veruje se da su ove baterije služile za pozlaćivanje, galvanizaciju figura. Za ovaj proces je dovoljna struja veoma malog napona, pa gledajući iz tog ugla, izgleda da je svrha ćupova odgonetnuta.