Azija: Otkrivena najstarija fosilna šuma

rts.rs,Vestionilne
0
pixabay.com
Foto: Ilustracija

Fosilni ostaci šume iz perioda devona, geološkog perioda paleozoika od pre 359 do 419 miliona godina, otkriveni su u glinenim zidovima kamenoloma u Kini, nedaleko od grada Ksinjanga u provinciji Anhui.

Nalazište fosiliziranih papratnjača se prostire na površini od gotovo 250 hiljada kvadratnih metara. Istraživači ističu da je ovo najveće nalazište šume iz perioda devon koje je ikada otkriveno. Slične šume su do sada pronađene samo u Sjedinjenim Državama i u Norveškoj.

Poslednje otkriće je prmer najstarije šume otkrivene u Aziji, kako se navodi u studiji objavljenoj u časopisu Current Biology.

Drveće koje se može videti na glinenim zidovima kamenoloma ima dugačka stabla bez grana i lisnatu krošnju, nešto nalik današnjim palmama.

Autori studije veruju da su ova stabla rasla u obalskom plavnom području.

– Moguće je da su ove šume papratnjača u Ksinjangu bile slične današnjim mangrovama duž obale, pošto se javljaju u sličnom okruženju i imaju sličnu ulogu u celokupnom ekosistemu – kaže Deming Vang, profesor Univerziteta u Pekingu.

Naučnici su drveće našli ispod sloja peščara od skoro četiri metra. Otkriveni su i fosili koji nalikuju na borove šišarke.

– Eksploatacija ovog kamenoloma traje već nekoliko godina i tokom iskopavanja često nailazimo na zanimljiva otkrića – ističe profesor Vang.

Autori studije priznaju da je bilo teško obeležiti i prebrojati sva stabla i da su im sigurno promakli neki detalji.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here