Međunarodna organizacija za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) razmatra načine praćenja letova linijskih putničkih aviona da bi se izbegao neuspeh kakvo je već dvomesečno traganje za malezijskim boingom koji je sa 239 putnika bez traga nestao 8. marta.
ICAO je na sastanku u Montrealu okupila stručnjake da bi se "preispitala upotreba postojeće tehnologije koje može da osigura stalno praćenje letova putničkih aviona i to uz pristojnu cenu".
Te tehnologije, kao što su sateliti ili automatski prenos podataka, kao i osavremenjavanje registratora podataka o letu – crnih kutija, trebalo bi da omoguće utvrđivanje osnovnih parametara (položaj, visina, brzina aviona), navodi se u radnom dokumentu ICAO.
"Za javnost je nezamislivo da avion jednostavno nestane. Avion bi trebalo da se stalno prati, čak i u područjima bez radara, i da se u slučaju nesreće odmah zna gde je", navodi EU u dokumentu ICAO.
ICAO je navela da postoje komercijalna rešenja koja nude podatke o lokalizaciji aviona širom sveta za manje od 100.000 dolara.
Neke kompanije već su opremile svoje avione sistemom za takvo praćenje, slično stalnom nadzoru kamiona i brodova. Britanski Inmarsat ponudio je besplatno praćenje 11.000 putničkih aviona koji su već satelitski povezani, što je gotovo čitava komercijalna avijacija na duge relacije.
Predložena je i "revolucionarna usluga" stalnog povezivanja crnih kutija aviona sa kompjuterskim sistemom za skladištenje podataka "klaud" (cloud comupting).
Time bi bilo omogućeno neprekidno i bezbedno čuvanje važnih podataka o letu i radu uređaja aviona, kao i razgovori snimljeni u pilotskoj kabini. Tako bi ti podaci bili smesta dostupni u slučaju promene putanje aviona ili drugih smetnji tokom leta, kao i posle udesa. Te podatke bi automatski primala aviokompanija ili službe zadužene za bezbednost vazduhoplovnog saobraćaja i kontrolu leta. Na taj način bi se brže i lakše našla olupina aviona posle nesreće, i pomoglo utvrđivanje uzroka.
Gorko iskustvo Francuski odsek za istrage i analize već je, mada za sada bez uspeha, uputio preporuke ICAO-u, pošto se juna 2009. godine u okean srušio avion Er Fransa na letu od Rio de Žaneira ka Parizu. Tada je poginulo 228 osoba. Olupina aviona je nađena tek dve godine kasnije, aprila 2011. godine, na 3.900 metara dubine, u zoni u kojoj nije bilo radara.
|