Avalski toranj, simbol Beograda i Srbije, svečano je otvorio gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, poručivši da ta građevina treba da bude simbol budućnosti Srbije.
Sa svečane ceremonije otvaranja Avalskog tornja.
Najviša zgrada na Balkanu pripada Srbiji Nakon otvaranja tornja, predsednik Boris Tadić je istakao da najviša zgrada na Balkanu pripada Srbiji.
"Pokazali smo da zajedno možemo da gradimo. Gradimo tri mosta autoputeve, korak po korak, završićemo sve kapitalne projekte", rekao je predsednik.
"Počinjemo sa Avalskim tornjem, a nadam se da ćemo završiti sa još mnogo velikih objekata", rekao je Tadić ističući da je da je toranj veliki pokretač za građane Srbije i Avalu čini "najvišom i najlepšom planinom u Srbiji. Premijer Mirko Cvetković rekao je da Avalski toranj predstavlja više od orijentira i bilo kog simbola Beograda.
"Avalski toranj me podseća na mladost i dolazak u Beograd", rekao je Cvetković i dodao da priznanje zaslužuju svi koji su učestvovali u njegovoj izgradnji. Njegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je da toranj predstavlja simbol ljubavi, kreativnost i stvaralaštva jednog naroda.
"Rušiteljima nikad niko nije podigao spomenik, ali graditeljima jeste”, istakao je patrijarh i dodao da je Srbija kao ptica feniks koja se bezbroj puta rušila, ali onda i obnavljala. Toranj na Avali predstavlja simbol trajanja i perspektive Beograda i Srbije, rekla je nakon otvaranje predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović. Ministar odbrane Dragan Šutanovac izrazio je zadovljstvo otvaranjem Avalskog tornja ističući da on predstavlja za Beograd i celu Srbiju isto ono što i svetionik za pomorce.
"Ovo je zaista velika stvar.Ostaće dugo za nama i vredi svaki dinar koji je uložen", rekao je Šutanovac. |
Sa skoro 205 metara visine, novi toranj najviša je građevina na Balkanu, a njegovu izgradnju inicirali su Radio-televizija Srbije i Udruženje novinara Srbije, uz podršku velikog broja građana.
Gradonačelnik Beograda poželeo je da nijedan drugi gradonačelnik više ne bude u prilici da ponovo otvara Avalski toranj.
"Imamo ga, čuvajmo ga", rekao je Đilas i dodao da toranj ne treba da bude poruka prošlosti, već poruka za budućnost.
Na svečanosti, dobrodošlicu novom tornju poželeo je izvođač radova Raja Radovanović.
"Raditi na ovakvom projektu je čast, zadovoljstvo i velika obaveza. Delo koje smo napravili ponos je Beograda i Srbije. Avalski toranj je otvorio sve svetske tendere i ovo je primer kako se treba graditi", rekao je Radovanović.
Generalni direktor RTS-a zahvalio se građanima Srbije, graditeljima, Udruženju novinara, republičkim vladama i gradskim vladama koji su učestvovali u gradnji tornja.
"Toranj je jasan dokaz šta možemo, kakvi smo i koliki kada se ujedinimo oko zdrave ideje i okupimo zarad naše zajedničke Srbije", rekao je Aleksandar Tijanić.
"Produžili smo ga za metar. Neka u taj metar stane večna pouka i za one koji su ga rušili i za nas koji smo ga podigli", istakao je generalni direktor RTS-a.
Ministar za ekologiju i prostorno planiranje Oliver Dulić rekao je na svečanosti da je preko 500 umetnika, sportista učestvovalo u gradnji tornja.
Avalski toranj je započet i urađen kako treba i to je prvi državni značajni projekat koji ima upotrebnu dozvolu, istakao je Dulić.
"Kada se popnete na Avalski toranj i pogledate oko sebe možete videti celu zemlju", rekao je Dulić, ističući da je Avalski toranj u neku ruku vidikovac lepote naše zemlje.
Ceremonija svečanog otvaranja Avalskog tornja, najviše građevine na Balkanu, počela je oko 17 sati intoniranjem državne himne "Bože pravde".
Svečanosti su prisustvovali predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković sa članovima kabineta, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, patrijarh srpski Irinej i veliki broj građana.
Svečano otvaranje Avalskog tornja, koji su vazdušne snage NATO-a srušile 1999. tokom bombardovanja SRJ, prenosila je Radio-televizija Srbije.
Posetioci su mogli da uživaju u audio-vizuelnom spektaklu, a svečano otvaranje prenosila je Radio-televizija Srbije.
Gledaoci su mogli da uživaju u naletu tri aviona akro grupe "Stars" koji su za sobom ispuštali dim u bojama državne zastave.Za večeras u 20.15 časova najavljen je spektakularni vatromet.
Radovi na novom Tornju trajali su tri godine i završeni su jesenas, a objekat je dobio upotrebnu dozvolu u februaru.
Otvaranje Avalskog tornja dva puta je odlagano, prvi put zbog solidarnosti sa građanima Evrope koji su bili u žalosti zbog tragične pogibije poljskog predsednika Leha Kačinjskog i poljske delegacije, a drugi put zbog najavljenih loših vremenskih prilika. |
Inicijator i urednik akcije "Izgradimo toranj na Avali", Miloš-Bata Milatović, rekao je da je, zahvaljujući RTS-u i Udruženju novinara Srbije, napravljen spontani referendum i više od milion građana Srbije prihvatilo je akciju obnove Avalskog tornja i pomoglo izgradnju. Milatović je dodao da je tu akciju podržalo i više od 500 javnih ličnosti i nosilaca najviših državnih funkcija.
Izgradnja novog tornja počela je 2005. godine, a završena u novembru 2009. godine. Izvođena je bez odstupanja od projekta arhitekata Uglješe Bogunovića, Slobodana Janjića i konstruktora Milana Krstića, tvoraca starog Avalskog tornja.