Aušvic na Fejsbuku

0

Na Fejsbuk stranici Aušvica mladi učestvuju u diskusijama, a mogu i da nauče mnogo toga o Holokaustu. Na stranici se mogu naći intervjui sa bivšim logorašima, fotografije logora, kao i komentari onih koji su posetili memorijalni muzej. Vode se i brojne rasprave o tome šta je zapravo značilo pogubljenje šest miliona Jevreja u nacističkoj Nemačkoj.

 

 

 

Portparol Memorijalnog muzeja Aušvic Pavel Savicki kaže da je suština stranice na Fejsbuku da se još jednom ispriča priča o strašnim stradanjima nevinih ljudi: "Mi verujemo da se ovde, baš na ovom mestu, može naučiti univerzalna lekcija o odgovornosti. Odgovornost na ličnom nivou – kada osećamo potrebu da pomognemo drugim ljudima, ali i neka vrsta odgovornosti uopšte, prema svetu. Moramo da naučimo da ne budemo pasivni.“

 

Od čak 300 miliona korisnika Fejsbuka, većina su mladi ljudi, a Savicki kaže da su upravo oni ciljna grupa muzeja. Oni su ti koji treba da znaju šta se desilo u Aušvicu i da to nikada ne zaborave: "Njihovi stavovi i dela mogu da promene svet. Ako sedite ispred televizora ili kompjutera i vidite da se negde u svetu nešto dešava ne smete da kažete „to se dešava negde daleko, to me ne interesuje“. Ne, svet je naša zajednička odgovornost, i to je poruka koju želimo da pošaljemo!“

 

Pojedinim korisnicima Fejsbuka nije se dopalo to da budu fanovi ili ljubitelji Aušvica. Uprava muzeja pak svoje fanove vidi kao ljubitelje svega onoga što je u suprotnosti sa tiranijom Holokausta.

Među brojnim diskusijama koje se vode na ovoj Fejsbuk stranici, interesantna je i ona o tome da li je uopšte bilo ispravno napraviti ovakvu stranicu. Da li je prihvatljivo na ovaj način raspravljati o genocidu nad Jevrejima?

 

Efraim Zurof je direktor Jevrejske organizacije za ljudska prava centra Simon Vizental u Izraelu: "To je jedan od mnogobrojnih načina da se očuva sećanje na Holokaust. Ja mislim da to nije samo pitanje sećanja, već i obrazovanja. Iskreno, Fejsbuk je mašina, to je mreža koju koriste milioni mladih i mislim da je to pravi način da se dođe do njih, svakako daleko bolji od nekih standardnih metoda koje su ranije korišćene.“

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here