Austrijski integracioni fond (OeIF), koji treba da se bavi integracijom imigranata, nepotpuno je, namerno, informisao strance o merama austrijske vlade.
Dok austrijska vlada u borbi protiv pandemije insistira na sveobuhvatnoj informativnoj kampanji uz borbu protiv lažnih vesti, jedna institucija koja je finansirana od strane države, nije obavila svoj posao na taj način.
U informativnoj kampanji OeIF za strance, preko SMS poruka koje su upućene učesnicima kurseva integracije, informisao je samo polovično o razlozima zbog kojih gradjani mogu da izlaze iz kuće.
Umesto svih razloga, OeIF, je naveo samo tri – hitnu kupovinu, odlazak kod lekara, ili zbog posla, uz dodatno napominjanje da kod kršenja tih pravila preti visoka kazna, prenosi bečki dnevnik “Standard” koji je imao uvid u poruke.
OeIF je prećutao, što je, takodje dozvoljeno, a to je da gradjani mogu da izlaze iz svoja četiri zida na svež vazduh, da bi se prošetali, i to sami ili sa članovima domaćinstva.
Portparolka OeIF Aleksandra Klepić rekla je “Standardu” da je cilj bio da se migranti spreče da izlaze u ssetnju.
Ona je kazala da je na početku krize vlada navodno razloge za napuštanje doma ograničila na samo tri.
– Posebno za Uskrs želimo da ljudi sebe i svoje porodice zaštite i ostanu kući – kazala je Klepić.
Možda je OeIF previše pretpostavljao, smatrajući da je šetnja inače dozvoljena, a da li će biti daljih SMS poruka u cilju razjašnjavanja za sada je, prema njenim reccima, predmet savetovanja.
Krajem marta je ministarka za integraciju Suzane Rab najavila sveobuhvatnu “ofanzivu” protiv lažnih vesti za migrante”.
Ona je nalozzila OeIF da takvu akciju sprovede, ali nije želela da se izjasni od ovom SMS “fijasku”.
OeIF je potvrdio da je i ova sporna SMS poruka sa nepotpunom informacijom deo te kampanje.
SMS ukazuje i na mogućnost pronalaženja svih informacija na 16 stranih jezika na sajtu OeIF, ali i na njemu nije bila navedena mogućnost šetnje.
OeIF za to tvrdi da se radilo o “redakcijoj grešci” koja je u medjuvremenu ispravljena.
“Standard” navodi da je OeIF i u informativnom videu do skoro pogrešno informisao strance o merama vlade, navodeći da nije dozvoljeno da se više od pet osoba istovremeno nadje na javnom mestu.
Medjutim, na javnim mestima može biti neograničen broj ljudi, ali uz poštovanje potrebnog odstojanja od najmanje jednog metra.
Upitani zašto je video izbrisan, Klepić je kazala da informacije koje je sadržao nisu više aktuelne.
Informativna kampanja OeIF dospela je sada i do parlamenta, pošto je poslanik stranke Neos Janik Sseti uputio poslanički uput ministarki Rab zatraživši da odgovori zašto ta ustanova nepotpuno informiše.
– Apsurdno je da vlada navodi da se bori protiv lažnih vesti, a pritom sama širi nepotpune informacije – naglasio je on.