Čak i tokom najvećeg pada Rusije za vreme Borisa Jeljcina 1999. godine jedne novine su pisale o nuklearnim potencijalima ove zemlje koja je tada imala u svetskim morima 52 podmornice sa 440 balističkih raketa i 2.272 nuklearne glave! To je samo jedna komponenta ruskog atomskog potencijala. Rusija ima i moćne rakete koje se lansiraju sa zemlje. Te 1999. godine Rusija je imala moćne rakete topolj M. Samo jedna takva raketa za 30-40 minuta od lansiranja može svaki američki grad pretvoriti u prah i pepeo. Danas je Rusija jako moćna, njeni sateliti pokrivaju celu zemaljsku kuglu i nikakva predradnja koja bi nagovestila lansiranje raketa sa nuklearnim glavama ne bi se mogla izvršiti, a da ne bi bila otkrivena. Dakle, iznenađenja su isključena. Moćni ruski radari snimaju sve od, Severnog do Južnog pola!
Ravnoteža straha
S druge strane američki nuklearni potencijali su takođe ogromni i ubojiti. I Amerikanci imaju sve i više od toga. Ravnoteža straha čuva svet od uništenja. Ipak, našoj civilizaciji prete velike opasnosti i bez nuklearnog rata. Moćne nuklearne sile mogu da izazivaju promene klime, cunamije, katastrofalne zemljotrese. Sve se to upravo i događa. Ali, nije to kraj suludim idejama i mogućim načinima uništavanja ljudi. Sida i ptičji grip su nesreće koje nas prate odnedavno. I pre je bilo prostitucije, ali nije bilo side. I ranije je bilo ptica, ali niko nije spominjao, niti znao, za ptičji grip.
Danas se u američkim ruskim, kineskim, engleskim… laboratorijama događaju neverovatne stvari. Proizvode se smrtonosni virusi i dovoljno je da iz neke od tih laboratorija “pobegnu” neki od tih virusa i da civilizacija bude uništena. Opasno se radi i u hemijskim laboratorijama tih i drugih zemalja. Proizvode se otrovi koji bi i bez atomskog oružja mogli ubiti svet. Opasnost preti i od terorizma: ako nije moguće napraviti atomski pištolj ili atomsku pušku, sasvim je moguće napraviti neku malu atomsku bombu koju bi teroristi mogli preneti u nekom automobilu i uništiti jedan grad. Čak i u nekoj povećoj torbi se može preneti jedna manja atomska bomba. Njen princip izrade je jednostavan. Potrebna je samo dogovarajuća količina čistog uranijuma ili plutonijuma, ostalo je lako rešiti.
Biološko i hemijsko oružje
Prema nekim podacima iz 2018. godine broj nuklearnih glava u svetu je iznosio: Sjedinjene Države 6450, Rusija 6850, Britanija 215, Francuska 300, Izrael 80, Pakistan 150, Kina 280, Severna Koreja 20, Indija 140. Ukupno 14.485! Zastrašujuće! To je ono što se zna i izvesno je da će taj broj veći.
Opasnost čoveku ne preti samo od nuklearnog oružja. Sve države iz kluba nuklearnih sila (osim Britanije) imaju dualno oružje koje može koristiti i konvencionalne bojeve glave. To se odnosi i na rakete sve dužeg dometa.
Kina je napravila nove DF-26 rakete sa dometom većim od 2.500 kilometara, za dualnu upotrebu i precizan napad. Ove rakete povećavaju opasnost od nuklearnog (odgovora) rata. Opasnost je od pogrešnog prepoznavanja raketa pre nego što su lansirane. Na primer ako Kina rasporedi DF-26 rakete naoružane nuklearnim bojevim glavama, Sjedinjene Države pomisle da su opremljene konvencionalnim oružjem i odluče da ih uniše. Takav napad mogao bi da provocira Kinu da lansira to nuklearno oružje pre nego što bi moglo biti uništeno.
Nuklearne sile imaju razvijen sistem satelitskog osmatranja protivnika pa se i na tom polju vodi trka ko će razviti efikasno oružje za uništenje protivničkih satelita! U svakom slučaju niko od nuklearnih sila ne zna šta je smisao svega toga. I umesto da bogati (i oni drugi) koriste ogromna sredstva za unapređenje života, oni ga troše na oružje kom bi uništili i protivnika i sebe. I našu civilizaciju.
Nuklearno oružje nije jedina smrtna opasnost neodgovornom čoveku; tu su i druga smrtonosna oružja – biološko i hemijsko oružje. U svetu se mnogo radi na tom oružju, a zar ova planetarna počast koju nazivamo – korona – nije ponikla u nekoj od laboratorija onih koji razvijaju biološko oružje. Autor ovog feljtona je još pre 15 godina pretpostavio i takvu mogućnost nadajući se da to neće biti tako brzo?!
Cela zemaljska kugla, i na kopnu i na moru, premrežena je ratnim brodovima, podmornicama, bazama punim avionima, raketama, atomskim bombama… I dok čovek sve to čini, on ne može da se suprodstavi tim tako (nezamislivo) sićušnim virusima. Možda su baš oni najbolja oprema čoveku da se zaustavi na putu besmisla.
Kuda ide civilizacija?
Dvadeseti vek doneo je velika stradanja i prvu upotrebu nuklearne bombe. Ovaj 21. vek, može biti mnogo gori od prethodnog i pitanje je da li će ova civilizacija i stići do njegovog kraja.
Amerikanci i Sovjeti su potpisivali sporazume sa ciljem da se zaustavi trka u naoružanju, da se smanji broj bojevih glava, ali i posle toga nuklearna moć tih sila je tolika da bi život na zemlji za dan-dva mogao biti uništen. Iako su Amerikanci i Rusi po nuklearnom naoružanju daleko ispred ostalih, ne treba zanemariti činjenicu da je i ono što imaju druge nuklearne zemlje dovoljno da se zada smrtni udarac životu na zemlji.
Dualne rakete
Rusija je razvila nove krstareće rakete 9M729. U Americi smatraju da su ove rakete dualne i da mogu dostići daljinu veću od 500 kilometara. Zbog ovih raketa Amerika se povukla iz sporazuma kojim se zabranjuje korišćenje raketa srednjeg dometa.