Pomoću teleskopa NASA na Havajima istraživači su izučavali infracrvene sunčeve zrake koji su se odbijali o površinu 200 kilometara širokog asteroida smeštenog na pola puta između Marsa i Jupitera u oblasti poznatoj kao Glavni pojas.
Oni su ustanovili da je asteroid 24 Temis prekriven tankim pokrivačem leda i da na njemu ima organske materije. Ranije se verovalo da na asteroidima nema ni vode ni života, ali naučnici danas smatraju da su oni odigrali ključnu ulogu u evoluciji života.
Dr Džoš Emeri sa Univerziteta u Tenesiju kaže da organsku materiju otkrivenu na asteroidu 24 Temis čine kompleksni dugolančani molekuli. Otkrivanje leda na Temisu je bilo neočekivano zato što je njegova površina previše topla da bi se na njoj zadržao, rekao je dr Emeri, čija je studija objavljena u časopisu "Nejčer".
To navodi na zaključak da u unutrašnjosti Temisa, ali i u drugim asteroidima, ima puno leda, naveo je on, dodajući da je led na asteroidima možda odgovor na zagonetku o tome odakle potiče voda na Zemlji.
Pošto Temis pripada "porodici" asteroida koji su nastali posle sudara i naknadnim fragmentiranjem većeg svemirskog tela, taj scenario upućuje na zaključak da se i na tom matičnom telu nalazio led i da je imao značajan uticaj na formiranje našeg sunčevog sistema, preneli su svetski mediji.