Osnivač sajta "Vikiliks" Džulijan Asanž obeležava drugu godinu boravka u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde je dobio azil, u strahu za bezbednost svoje dece. Asanž je naveo da su neki pojedinci pretili njegovoj deci i majci, koje nije mogao da vidi četiri godine, preneo je britanski Bi-Bi-Si.
Asanž kaže da će ostati u Ambasadi Ekvadora dok "ćorsokak oko njegove budućnosti ne bude rešen", a advokati mu ukazuju na to da postoji "ozbiljan rizik" da će, ako odustane od političkog azila i ode u Švedsku da odgovara na seksualne optužbe, biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama.
Sobičak za heroja U ambasadi, osnivač Vikiliksa živi u maloj sobi od osam kvadrata, s krevetom, stolom, laptopom, priključkom za internet i TV. Ovih dana gleda fudbal. |
– Bilo bi glupo da se odreknem svog azila uzimajući u obzir što se dogodilo sa Čelsijem Meningom – izjavio je Asanž.
Podsetimo, Mening, bivši američki vojnik, koji se pre promene pola zvao Bredli, osuđen je na 35 godina zatvora u SAD za prenos na hiljade tajnih dokumenata sajtu "Vikiliks".
Ekvadorski ministar inostranih poslova Rikardo Patino izjavio je juče da Asanž može da ostane u njihovoj ambasadi u Londonu "onoliko dugo koliko je potrebno" i da neće biti pokušaja da se primora da ode u Švedsku.
Vlasti u Stokholmu hoće da ispitaju Asanža u istrazi povodom optužbi dve žene za seksualno zlostavljanje. Asanž je predložio da ga švedski tužioci saslušaju u Londonu. Međutim, Švedska je to do sada odbijala.
U intervjuu za Prvi program nemačke televizije (ARD – Studio London), osnivač Vikiliksa ostaje pri tome da je bilo ispravno tražiti utočište u ekvadorskoj ambasadi.
– Ne žalim zbog toga. Bio je to važan strateški manevar za dobijanje zvaničnog statusa političkog azilanta. Ekvador mi je pružio taj status i to mi daje pravnu zaštitu za buduće akcije – kazao je Asanž.
– Najviše od svega mi nedostaje moja porodica – kaže u intervjuu i dodaje da bi "rado opet prošetao malo dalje od tih osam metara do sledeće kuće". Međutim, kraj njegovog azila nije ni na vidiku.