Dok američka vojska na severu Iraka vazdušnim napadima pokušava da zaustavi napredovanje džihadista iz grupe Islamska država (IS), u javnosti se sve češće spominje moguće proširenje tih napada i na područje Sirije. Upravo je u Siriji IS i izrastao u moćnu vojničku silu, a u ovoj zemlji je smestio i glavni grad svog samoproglašenog kalifata. U međuvremenu, snage sirijskog predsednika Bašara al Asada poslednjih meseci nižu vojne uspehe i nadomak su osvajanja Alepa, do neprepoznatljivosti razorenog grada koji je pre rata bio trgovačko i industrijsko središte Sirije.
Alep je svojevremeno bio veliki trofej sirijskih pobunjenika, a danas je ostao poslednje uporište onih umerenih među njima. Reč je o borcima Sirijske oslobodilačke vojske, koju je novcem i oružjem izdašno snabdevao Zapad, a sada se ona našla u gotovo potpunom okruženju. Sa tri strane prema Alepu nadiru Asadove snage, dok četvrtu iz pozadine sa severoistoka ugrožavaju islamisti iz IS, koji su u većem delu Sirije iz igre uspeli da izbace i Front al-Nusre, službenu podružnicu Al Kaide.
Spominje se i scenario da IS u Alep dospe pre Asadovih snaga i preuzme kontrolu nad gradom. Takva bi varijanta mogla znatno da poveća izglede za proširenje američke intervencije na Siriju, a ironija sudbine dovela bi Vašington u javno ili tajno savezništvo sa Asadom, koji se zbog (navodnog) napada hemijskim oružjem u okolini Damaska i sam lane umalo našao na udaru SAD-a, a Barak Obama već godinama zahteva njegov odlazak sa vlasti kao uslov bez koga Sirija nema budućnosti.
Nemci posreduju Prema informacijama britanskog "Independenta", dve suprotstavljene strane već su počele da komuniciraju i Vašington je Asadu navodno već tajno dostavio obaveštajne podatke o lokacijama odakle deluju džihadisti IS. Komunikacija još uvek nije direktna, pa kažu da ide preko nemačke obaveštajne službe BND.
|