ZAGREB – U suradnji sa Zagrebačkim sveučilištem pokrenuto je Hrvatsko vojno učilište, prvi fakultet u Hrvatskoj na kojem se uz vojno stječe i sveučilišno znanje. Program je prema NATO standardima, kako bi se kadeti pripremili za bilo koji ratni teren u Europi ili svijetu. Već u 5:45 sati postoje obveze koje se ne preskaču. Vježbe snage rade se još za mraka. Do osam sati kadeti će stići i doručkovati te po protokolu početi dan. – Vojska me oduvijek zanimala, počelo je s filmovima pa preko knjiga, čitao sam mnoge povjesne knjige i ratne. Na kraju me ta čitava organizacija počela privlačiti – kaže kadet Nikola Taban.
X U klupe Hrvatskog vojnog učilišta sjelo je 94 kadeta, od toga četvero stranih državljana. To je prva generacija koja na jednom mjestu može steći sveučilišnu, civilnu diplomu i vojni čin. Dva su studijska programa – vojno vođenje i upravljanje, te vojno inženjerstvo. Vojna psihologija, međunarodno pravo, nacionalna sigurnost i obavještajno djelovanje, raketna tehnika, samo su neki od predmeta.
X Osim Srbije, Hrvatska je jedina zemlja u regiji u kojoj je vojno obrazovanje na sveučilišnoj razini. Kadetima je osiguran smještaj, hrana i stipendija. Po diplomu u Hrvatsku došlo je i dvoje kadeta iz Bosne i Hercegovine. – Otac mi je uzor, otac mi je vojnik već dugi niz godina, a i prvenstveno kod nas u BiH ni ne postoji ovakvo obrazovanje, da stekneš i civilna i vojna znanja – kaže kadet Hrvoje Markota. – Mi predstavljamo jednu državu, svoju državu, u koju ćemo se vratiti, ali smatraš da trebaš dati najbolje od sebe – objašnjava kadetkinja Nedžmina Dervišević. A upravo se to od kadeta i traži, kaže zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta Slavko Barić. – Da može biti vođa koji vodi primjerom. Znači ne vođa koji će tamo izdavati zapovjedi, nego upravo onaj koji će pokazati sve što može napraviti – to je zapovednik za budućnost – kaže Barić.
X Budućim zapovjednicima vojna obuka jednako je važan dio njihova obrazovanja, u kojem se ne štedi ni kadete ni kadetkinje. – Puška mi je užasno teška, nisam toliko ojačala u ovih mjesec dana da ju mogu nositi, ali, ako se mogu pohvaliti, rasklopila sam kalašnjikov u 33 sekunde, a norma je nekih 45 – kaže kadetkinja Barbara Bilandžić. Nakon četiri godine biti će zapovjednici vodova u Oružanim snagama RH te međunarodnim mirovnim misijama i operacijama.
Armija po meri NATO
Zapovednici za budućnost: Hrvatsko vojno učilište