Anketa sprovedena u avgustu ove godine pokazala je da 28 odsto građana smatra da ispitanici, koji u anonimnim anketama kritikuju vlast, mogu da očekuju da zbog toga snose posledice. Socilozi Levada centra ocenjujuda takvi podaci, moguće svedoče i o slobodi medija u Rusiji.
Većina stanovništva, 61 odsto, međutim, smatra da je "malo verovatno" nekakvo gonjenje zbog izražavanja mišljenja u anonimnim anketama. Levada centar navodi da 34 odsto anketiranih ili osećaju da ne mogu slobodno da izraze svoje mišljenje o politici rukovodstva države ili to mogu da čine u određenim slučajevima "ne svuda i s nekim ograničenjima".
Pročitajte još:* Uprkos svemu Putin sve popularniji |
Onih koji "uvek i svuda", mogu da izraze svoje mišljenje, prema anketi, ima 38 odsto, što je u odnosu na prošlu godinu više za pet odsto. S druge strane, isto toliko procenata anketiranih je lojalno sadašnjoj vlasti u Rusiji, a 37 odsto ljudi onih koji ne odobravaju politiku predsednika Vladimira Putina takođe su sposobni da "svugde i uvek" izraze svoje mišljenje.
Broj onih koji ne odobravaju delovanje vlasti i mogu da izraze svoju poziciju "uz neka ograničenja i ne svuda" viši je nego onih koji odobravaju, ali se uzdržavaju da o tome pričaju "svugde i uvek" – 39 odsto naspram 26 odsto. Prema zaključku Levada centra, oni koji se ne slažu s politikom vlasti, ređe otvoreno izražavaju svoju poziciju od onih koji se slažu.
Nedavno istraživanje prodržavnog centra VCIOM povodom podrške politike Putina u odnosu na Ukrajinu pokazalo je da je skoro dve trećine Rusa odobrilo postupke predsednika i izrazilo uverenje da njegova politika doprinosi mirnom rešenju sukoba.