Pozorišna scena srpske dijaspore u Berlinu, posle turbulentne dve godine ispunjene merama zaštite protiv korone, ograničenjima i zabranama, konačno se polako budi. U Srpskom klubu Berlin gostovala je mlada beogradska glumica Milica Janković, sa predstavom “Zlostavljanje” Iva Andrića. Tekst izvodi u originalu, bez dramatizacije koja ovakvoj temi nije ni potrebna. Njoj nije nedostajalo odvažnosti, da se prihvati teme koja je bila aktuelna pre 80 godina, a koja i danas potresa širu javnost tragičnim sudbinama supruga i majki koje sa partnerima nisu našle porodičnu sreću. Teatarskom obradom ove društvene pojave, kroz tekst Iva Andrića, Milica nastoji da podstakne različite kategorije društva da se posvete iskorenjivanju ove pojave. I publiku u Berlinu je navela da se zamisli nad problemom koji je duboko ukorenjen i koji nečujno i nesmetano egzistira “tamo negde”, dok nekome ne postane lični problem.
Borivoje Lončarević, predsednik Srpskog kluba Berlin, dugo je iščekivao mogućnost da ponovo organizuju pozorišne predstave.

– Pre nekoliko godina, organizovali smo posetu stend-ap komičara, kada je gostovao i Dragan Marinković Maca. Bilo je dosta posećeno, a naše ljude pretežno privlače vedrije teme. Posle toga, u klubu smo više organizovali svoje zabave, nego što smo nastojali da dovedemo nekog od poznatih glumaca da gostuje. Dolazak i nastup Milice Janković su sponzorisani, a sledeće pozorišno gostovanje planiramo za jesen. U opciji je predstava “Na Drini ćuprija”, Tihomira Stanića.
Među onima koji su se našli u publici u Berlinu je i Gordana Đakov koja ovaj pozorišni komad gleda drugi put.

– Predstavu sam već gledala u Beogradu, a moguće da je to upravo bila premijera u Madlenijanumu, pošto je ovo prilično nova predstava. Tema je nažalost veoma aktuelna, danas veoma bitna i velika je šteta što se muškarci nisu u većem broju pojavili. Inače, živim već pet godina u Berlinu, dolazim iz Beograda i radim kao bibliotekar u internacionalnoj školi, a prethodno sam živela 18 godina u Londonu. Ne uspevam da ispratim događaje koji se organizuju za našu dijasporu, povremeno odem u crkvu, a moja dobra prijateljica Vukica Rosić uvek me obavesti kada se nešto interesantno dešava – kaže Gordana.
Sa njom je došla i ćerka Fedora koja je u Engleskoj, gde je i rođena, a upravo završava prvu godinu studija.

Tema predstave zaintrigirala je i Ivana Rosića.
– Milica Janković je obavila odličan posao, upuštajući se i realizujući ovu zahtevnu pozorišnu temu. Vrlo malo muškaraca razmišlja o ovome i zato bi bilo dobro da ih što više o tome čuje, a posebno oni koji imaju žensku decu. Tema je praktično vanvremenska, može da se pojavi u bilo kom istorijskom periodu – smatra Ivan, inače otac dve ćerke.

Njegova supruga Vukica je organizovala prethodno gostovanje Milice Janković sa predstavom za decu “Bulka i Volf u avanturi kroz Srbiju”.
– Evo, najzad Milice ponovo u Berlinu. Ona nam je savršeno prenela emocije koje je svojevremeno uputio Ivo Andrić, a par puta bilo je to gotovo kroz plač. Imam utisak da se svako, makar u jednom delu predstave, zapitao da li je to moj život ili se to samo odvija na sceni. Govori se o problemu koji može svakog da pogodi – saopštila nam je Vukica Rosić puna utisaka.

Kao moj život
Ljiljana Đurić je takođe iskoristila retku priliku da prisustvuje jednoj pozorišnoj predstavi.
– Predstava mi se veoma dopala jer je moj život imao dosta dodirnih tačaka sa sudbinom glavne junakinje. Sve me je to malo dirnulo, ali ipak sam se nadala da će predstava malo duže trajati. Milica je na sceni uspela da dobro predstavi celu priču, pa i likove iz okruženja koji su doprineli da život glavne junakinje krene trnovitim putem bez povratka. Radnja se dešava pre Drugog svetskog rata, ali do danas tu se nije ništa promenilo. Pozorišne predstave su nam mnogo više potrebnije nego što ih imamo, posebno sa ovakvom tematikom – ističe Ljiljana.

Zamisle se i muškarci
Protagonistkinja predstave Milica Janković je bogatija za novo iskustvo u dijaspori.
– Prethodnih dana sam uglavnom išla sa snimanja na snimanje, i jedva sam ugrabila vreme da dođem i u Berlin. Tako mi ovo gostovanje dođe više kao predah. Prvi put izvodim ovu predstavu u inostranstvu i baš mi je drago što je to ponovo Berlin. Sa ljudima iz organizacije imam odličnu komunikaciju i saradnju, a verujem da sam uspela da prenesem publici emociju koju sam želela. Nisam još čula komentare, ali nadam se da će dominirati oni pozitivni. Posle dosadašnjih izvođenja predstave više sam očekivala reakciju žena, ali pozitivno me je iznenadilo što su se upravo muškarci u većem broju zamislili. Žene su svakako imale jednu ozbiljnu identifikaciju sa ovim likom, ali su i muškarci podstaknuti na razmišljanje, što mi je dragoceno saznanje da je predstava pomerila neke granice sagledavanja ovog problema u pozitivnom smeru.

Balkan-latino parti
– U subotu 2. jula organizujemo internacionalnu zabavu sa nekoliko klubova u kojima se okupljaju ljudi iz južnoameričkih zemalja. To će biti jedan Balkan-latino parti, sa folklornim ansamblima, igrom i muzikom sa oba područja, a sve će biti praćeno i kulinarskim specijalitetima. Zabava će početi u 13 časova, a završetak se ne planira pre ranih jutarnjih sati. To je dobra prilika da južnoameričkim prijateljima predstavimo srpski folklor i gastronomiju, a očekujemo i veliki broj nemačkih gostiju koji su zaljubljenici u latinoameričku kulturu. Biće to dobra prilika da i njima pokažemo da tradicionalna muzika iz Srbije i pikantna srpska jela nimalo ne zaostaju za latinoameričkim – raduje se Lončarević promociji srpske kulture koju pripremaju.