R. Lukić
Nema snage da ide po sudovima: Anđelko Budiša

Anđelko Budiša (72) penzionisani ugostitelj sa Harca, turističke planine “preko puta” Getingena u Nemačkoj, odmor je proveo na relaciji Jajce – Diskrit Brčko u pokušaju da na neki način reši stambeno pitanje i izbori odštetu za kuću u Krezluku kod Jajca, koja je uništena za vreme rata. Sve je završeno tako što je odlučio da će Brčko postati njegov novi zavičaj.

– Moj brat i naša majka su se posle rata skućili u Diskritu Brčko, a kod njih sam sve ove godine i ja odlazio. Kuća u Krezluku nije bila za renoviranje, jer je jako oštećena, a tamo nema ni vode ni struje. Selo je opustelo. Neki mlađi ljudi, njih nekoliko, napravili su vikendice, dođu poberu šljive, ispeku rakiju i opet nazad u mesta u kojima sada žive. Sve ove godine kad sam tamo odlazio noćivao sam u Jajcu u hotelu, ali sad kad s dva bajpasa više ne mogu da se vozikam i izlažem naporu, rešio sam da se izborim da mi država isplati odštetu za porušenu kuću i da pređem u Brčko. Tamo mi je brat s porodicom, tamo nam je sahranjena i majka. Pored nje sam rezervisao grobno mesto i za sebe. Tamo bih do sudnjeg dana provodio leto, a u Nemačku bih dolazio preko zime, radi lekarskih usluga i dece koja ovde žive – priča Anđelko, koji slobodno vreme najradije koristi u šetnji s ljubimcem Džimijem.

On kaže da je u Jajcu i Brčkom naišao na predusretljive ljude, koji su želeli da mu pomognu, a on im je zahvalan, jer su mu prikazali realnu situaciju, koja nije najbolja, ali nije ni bezizlazna.

Anđelko će pola godine boraviti u Brčkom

– Nadležna službenica u Jajcu ukazala mi je na činjenicu da su na našem području za vreme rata delovale jedinice Armije BiH i Hrvatske, nehrvatske paravojne snage iz Bosne, već legalne vojne jedinice države Hrvatske, pa počinjenu štetu treba da snosi i država Hrvatska. To nije rešeno međudržavnim sporazumom, pa oni koji traže nadoknadu štete najčešće moraju da se obraćaju Sudu za ljudska prava u Strazburu. Prema objašnjenju te službenice i druguh saznanja do kojih sam došao takvi procesi traju pet i više godina, a izgledi za uspeh su mali ili nikakvi – objašnjava Budiša.

Kaže da mu niko ne uskraćuje pravo da u Strazburu pokrene postupak, ali da mi se to na osnovu poznatih činjenica uopšte ne isplati.

– Na mom slučaju i drugi mogu da se uče. Mnoge oštećene advokati nagovore da idu u Strazbur, a od Strazbura korist imaju samo oni, koji na dugoročnim parnicama zarađuju novac. U takvim procesima dolazi do spora s dve države, koje krivicu prebacuju jedna na drugu. Žalbi ima napretek, a svaka zahteva vreme, pa tako pre umreš nego što nešto dobiješ – obrazlaže Budiša zbog čega se odlučio za kraću varijantu.

Naglašava da ima sreću što je prijavljen u Diskritu Brčko.

– Diskrit Brčko je jedina opština u BiH koja povratnicima daje donacije za placeve i gradnju kuća, a za raseljena lica raspolažu i manjim socijalnim stanovima u koje se raseljeni mogu smestiti, ali stan ostaje u državnom vlasništvu – priča naš sagovornik, navodeći da je ta solucija za njega prihvatljiva.

Pokušaću da se, u dogovoru s decom, smestim u Brčko u stan, kada bude bio na raspolaganju, a zatim da uzmemo plac koju Diskrit daje za gradnju kuće i da se tamo stacioniramo za stalno – zaključuje Budiša uz napomenu da je angažovao advokata, koji će paziti na rokove, jer on zbog korone i zdravlja u Bosnu neće moći tako često da putuje.

Ostala samo fotografija: Devastirana kuća Anđelka Budiše

Imanje prepisao sinu

Budiša svojim imanjem i devastiranom kućom u Krezluku, prema rečima odgovornih u opštini Jajce, može slobodno da raspolaže. On je, kako kaže, imanje u Krezluku prepisao sinu koji živi u Nemačkoj.

– I moja ćerka takođe živi u Nemačkoj, pa će sin u dogovoru sa njom odlučiti šta će sa tim imanjem da rade.

Uplašila ga korona

– Planirao sam da na odmoru ostanem dva meseca, ali sam zbog korone ostao duplo kraće. Počele su da kruže priče o pogoršanju situacije, pa sam se uplašio zatvaranja granica. Putovao sam autobusom u oba pravca. Kontrole su na graničnim prelazima bile redovne, ali nas za test i koronu ni na jednom prelazu nisu pitali. Međutim, kad sam stigao u Nemačku, situacija se u odnosu na Srbiju i BiH promenila, pa sam morao da pravim test. Rezultat sam zbog vikenda čekao ukupno četiri dana. To je praktično bila karantin. U Nemačkoj ako se po dolasku iz “ugrožene zone” ne prijaviš, a neko tvojom krivicom oboli, to može papreno da košta, jer su kazne u tom slučaju 25.000 evra – priča nam Budiša.

Sve zaraslo: Krezluk ove jeseni

Porušen i most

– Komisija je došla u Krezluk i kad je videla da je porušen i most preko kog sam imao prilaz do kuće, potvrdu su napravili bez primedbe. Kuća je napravljena na prirodno lepom mestu, jer sam tu nameravao da otvorim restoran – kaže razočarani ugostitelj, čiji je san u Krezluku ostao nedosanjan.