Ministar evropskih integracija i međunarodne saradnje Republike Srpske Zlatan Klokić poručio je u pismu američkom ambasadoru u BiH Majklu Marfiju da objavljivanje pretećeg saopštenja Ambasade SAD o 9. januaru, na očigledno neutemeljenim osnovama, predstavlja mešanje u sistem krivičnog pravosuđa u BiH i još jedno grubo i flagrantno kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.
U veoma opširnom pismu Marfiju, Klokić navodi da se oseća dužnim da odgovori na agresivno saopštenje Ambasade SAD BiH od 9. januara u kom su upućene pretnje svima koji toga dana obeležavaju Dan Republike Srpske.
Ukazuje da povezivanje obeležavanja sa pravoslavnim verskim praznikom krši nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju.
“Osoblju američke Ambasade mora da je promaklo da je i sama Ambasada SAD bila zatvorena pre nešto više od dve nedelje povodom zvaničnog američkog praznika Božića, verskog praznika kojim hrišćani slave Hristovo rođenje”, naveo je Klokić.
Ministar u pismu Marfiju podseća da kada je Ustavni sud BiH razmatrao ustavnost Dana Republike Srpske 2019. godine, četiri od šest državljana BiH na sudu glasalo je u prilog zakona o ovom prazniku. Međutim, trojica stranih sudija, kao i obično, u savezu sa dvojicom bošnjačkih sudija, nebulozno su utvrdili da je Dan Republike Srpske na neki način suprotan Ustavu.
Sudijska većina je nerealno, navodi Klokić, utvrdila da Dan Republike Srpske krši odredbe Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija i konvencije o ljudskim pravima – iako nema ničeg neustavnog, ni u najmanjoj meri, u proslavljanju rođendana Republike Srpske.
“Zakon o Danu Republike Srpske ni na koji način ne ocrnjuje nijednu etničku grupu ili drugi politički subjekat, niti sprečava druge grupe i subjekte da odrede svoje dane kojima će obeležavati priznanje i sećanje. Dan Republike Srpske je sekularan praznik, ali čak i da je verski (kao i mnogi kalendarski dani, 9. januar se poklapa sa praznovanjem pravoslavnog sveca), tu ne bi bilo ničeg diskriminatornog”, naveo je Klokić.
Ističe, između ostalog, da je u celokupnoj istoriji Evrope, jedini praznik koji je neki sud ikada zabranio navodeći zabranu diskriminacije je Dan Republike Srpske.
Napominje da pritom trojica stranih sudija Ustavnog suda koji su glasali za zabranu Dana Republike Srpske dolaze iz evropskih zemalja u kojima se više hrišćanskih praznika obeležava kao državni praznik; tim sudijama nikada ne bi palo na pamet da svojim sunarodnicima pokušaju da nametnu svoju loše smišljenu sekularističku agendu kao pitanje ustavnog prava.
Navodeći niz primera, Klokić konstatuje da je potpuno neosnovana odluka Ustavnog suda BiH protiv Dana Republike Srpske atak na ustavni poredak BiH.
“Činjenica da je sudijska većina proglasila proslavu rođendana Republike Srpske diskriminatornom, a da i dalje sa odobravanjem gleda na druge praznike koje obeležavaju samo neki segmenti stanovništva, jasno pokazuje da je jedini cilj odluke delegitimizacija samog postojanja Republike Srpske”, navodi Klokić.
Ukazao je da institucije Republike Srpske jednostavno ne mogu da sarađuje sa Ustavnim sudom BiH, čijom sudijskom većinom dominiraju stranci, kada flagrantno prekoračuje ustavne granice svojih ovlašćenja, nastoji da nametne apsurdne i proizvoljne odluke i ide, korak po korak, ka ostvarenju ratnog cilja bošnjačke armije – gašenju Republike Srpske.
Navodi i da je poziv Ambasade SAD da policija Republike Srpske otvori istragu protiv njenih građana zbog nesprovođenja odluke Ustavnog suda protiv Dana Republike Srpske pokazuje licemerje Ambasade kada je reč o vladavini prava.
“Zakon u BiH je, prema Ambasadi, ono što kažu SAD. Ambasada SAD je najveći pokrovitelj Kristijana Šmita, Nemca koji protivpravno tvrdi da ima ovlašćenje da oktroiše zakone i kažnjava građane BiH na osnovu odluke i koji nastavlja da se koristi naređenjem kojim Ustavnom sudu (i svakom drugom sudu) zabranjuje da čak i uzme u razmatranje bilo koje pitanje kojim se ‘na bilo koji način osporava’ bilo koja odluka visokog predstavnika – funkcije koju Šmit protivpravno tvrdi da obavlja”, naveo je Klokić.
Ističe da je licemerje dodatno naglašeno činjenicom da Ambasada svesno ignoriše odluku Ustavnog suda iz 2006. godine u kojoj se ističe da imenovanje visokog predstavnika “potvrđuje Savet bezbjednosti UN”. Kako je Ambasadi SAD poznato, ističe Klokić, Šmit nikada nije potvrđen.
“Naš stav je da strane ambasade u BiH treba da olakšaju međusobno razumevanje te da poštuju decentralizovanu ustavnu strukturu BiH i demokratski izabrane vlasti. Nepotrebno i beskorisno saopštenje Ambasade SAD od 9. januara čini upravo suprotno i samo služi da istakne destabilizujući uticaj stalnog uplitanja Ambasade u unutrašnja pitanja BiH”, naveo je, između ostalog, Klokić, prenela je RTRS.
🇷🇺☦️🇷🇺
СЛАВА РУСИЈИ