Rusija, navodno, premešta zalihe krvi blizu ukrajinskih granica u sklopu gomilanja medicinskih zaliha, vojne opreme i vojnika.
Novinska agencija Rojters izvestila je o ruskom kretanju zaliha krvi do granice s Ukrajinom, a zatim i Si-En-En, pozvavši se na dva anonimna američka viša funkcionera odbrane.
Kako tvrde sagovornici američke TV mreže, gomilanje zaliha krvi moglo bi da uputi na konkretne planove za napad. Naime, kako se ističe, zalihe krvi potrebne su za lečenje žrtava tokom sukoba, a obično imaju ograničen rok trajanja, do 42 dana, odnosno do godinu dana ako je krvna plazma smrznuta.
Sadašnji i bivši američki funkcioneri objašnjavaju da su pokazatelji poput zaliha krvi ključni da bi se odredilo je li Moskva spremna da izvrši invaziju. Međutim, jedan od američkih funkcionera upozorio je u razgovoru za Si-En-En da prisutnost ruskih zaliha krvi u blizini ukrajinske granice nije apsolutni pokazatelj vojne ofanzive. To je samo jedan od mnogih elemenata koje SAD nadziru na granicama.
S druge strane, Ukrajina je potpuno prećutala da je Rusija premestila bilo kakve zalihe krvi na prve linije fronta, čime su dodatno porasle napetosti u odnosu Vašingtona i Kijeva.
– Takve ‘vesti’ su element informacijskog i psihološkog ratovanja. Svrha takvih informacija jeste širenje panike i straha u našem društvu – prokomentarisala je zamenica ukrajinskog ministra obrane Hana Malijar.
Bela kuća upozorila je administraciju predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog da umanjuje važnost razvoja događaja, te da bi ignorisanje pretnje moglo da ih dovede u situaciju da budu nespremni za potencijalni ruski napad.
– Razumemo tešku poziciju ukrajinskog predsednika Zelenskog i pritisak pod kojim se nalazi. Ali on u isto vreme umanjuje rizik od invazije i traži oružje za odbranu u vrednosti od nekoliko stotina miliona dolara. Mislimo da je važno biti otvoren i iskren u vezi sa pretnjom – poručili su iz Bele kuće.
Više od 100.000 ruskih vojnika i tenkova nalazi se na ukrajinskoj granici, a taj broj bi mogao da se udvostruči u sledeće dve do tri nedelje. Zapadni obaveštajci veruju da bi Rusi mogli da budu spremni za “punu” invaziju do sredine februara, ali ističu da bi manji napad mogao da izazove eskalaciju u bilo kom trenutku.
Američki ministar obrane Lojd Ostin objasnio je da postoji više opcija koje su dostupne ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, uključujući zauzimanje gradova i značajnih teritorija, ali i provokativne političke radnje poput priznavanja otcepljenih teritorija.
Da nije tužno bilo bi smešno. Ovi amerikanci su stvarno izgubili svaki kompas.