Rusija nije izazvala aktuelnu energetsku krizu u Evropi, ali nije ni preduzela neophodne korake kako bi je ublažila, izjavio je predstavnik Stejt departmenta za energetsku bezbednost Amos Hohštejn.
– Budimo otvoreni: Rusija nije izazvala gasnu krizu u Evropi. Do nje je došlo usled različitih faktora od kojih neke niko nije mogao da kontroliše – rekao je Hohštejn, istakavši da Rusija nije preduzela korake koje je mogla kako bi ublažila aktuelnu krizu sa gorivom u Evropi.
Takođe je dodao da Amerika pozdravlja odluku Rusije da poveća isporuke gasa Evropu.
– Bilo mi je drago kada sam čuo izjavu predsednika Rusije Vladimira Putina o tome da će 8. novembra moći da pune skladišta u Evropi, samo bih voleo da se to dogodilo 8. oktobra – naglasio je Hohštejn.
Istovremeno je ponovio stav SAD da bi Evropska unija trebalo da odustaje od upotrebe ruskog gasa.
– Rusija bi i dalje trebalo da bude najveći snabdevač Evrope, ali trebalo bi da postoji diverzifikacija, da dođe do transformacije, da se izbegne zavisnost od prirodnog gasa – poručio je američki službenik.
Cena decembarskih fjučersa za gas u Evropi u petak je pala za skoro 10 odsto, na 850 dolara za hiljadu kubnih metara, pokazuju podaci na berzi „ICE“.
Poslednjih meseci cene fjučersa za gas u Evropi su se više nego udvostručile. U avgustu je cena jedva prelazila 500 dolara, dok je 6. oktobra dostigla istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara, nakon čega je na tržištu započeo pad, ali cene i dalje premašuju granicu od hiljadu dolara.
Stručnjaci povećanje cene gasa pripisuju niskom nivou popunjenosti skladišta gasa, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača i velikoj potražnji prirodnog tečnog gasa u Aziji.
Poslednjih dana je povod za smanjenje cene gasa nalog predsednika Rusije Vladimira Putina kompaniji „Gasprom“ da uskoro počne da puni svoja skladišta u Evropi.