Tanjug/AP
Vašington bi da preuzme primat: U Tirani proslavljeno osnivanje operativne grupe

Oružane snage SAD aktivirale su u Albaniji operativnu grupu za specijalne operacije na Balkanu – SOCEUR. Ambasador SAD u Tirani Jurij Kim objasnila je da postoji više razloga za vojno prisustvo ove zemlje na Balkanu, a stručnjaci upozoravaju da je to direktan pokušaj SAD da preuzme primat u ovom delu Evrope, ali i obezbedi kontrolu nad prirodnim resursima na Bliskom i Srednjem istoku.

Upravo ovo tvrdi kontraadmiral Boško Antić, nekadašnji načelnik klase i Škole nacionalne odbrane.

– Pretvaranjem Albanije u NATO bazu, uz Bugarsku i Tursku kao članice ovog saveza, SAD dobijaju snažno uporište i položaj koji direktno ugrožava ruske strateške interese na Balkanu, Evropi i azijskom kontinentu. Kontrola ovog prostora otvara puteve prema Bliskom i Srednjem istoku, kao i prema Kaspijskom moru i izvorima nafte u tom području. Cilj je odsecanje Rusije od južnih mora i njeno potiskivanje na sever – precizira za “Vesti” Antić, koji je bio i rukovodilac grupe nastavnika Ratne mornarice na Katedri taktike Generalštabne akademije.

Prema njegovim rečima, SAD su ovaj plan počele da realizuje sa agresijom na SRJ i otimanjem južne pokrajine, a sada je nastavljaju pod “plaštom borbe za opstanak NATO”.

– Koristiće rat u Ukrajini, SAD formiranjem operativne grupe za specijalne operacije na Balkanu žele da obezbede svoje stalno prisustvo u Evropi, ali i da direktno spreče jačanje uticaja Nemačke i njenog vekovnog sna da preko prostora Balkana prodre na Istok. Amerika za sebe želi tu “odskočnu dasku” prema Evroaziji, odnosno ka ogromnim prirodnim rezervama. Onaj ko drži prostor južnog Balkana kontroliše čitav pojas od Jadranskog do Crnog mora – ističe kontraadmiral Boško Antić.

Nekadašnji visoki oficir KOS Ljuban Karan kaže da instaliranje novih američkih snaga na Balkanu “ne sluti na dobro”.

– Prema Srbiji sigurno predstoji neka vrsta vojnog pritiska, a ne bih isključio i neki nepovoljniji scenario. Još više zabrinjava najavljena namena američke borbene grupe i razlog jačanja američkog vojnog prisustva na Balkanu – “suprotstavljanje jačanju ruskog uticaja”. To znači da neborbene perfidne metode hibridnog rata više nisu dovoljne i da Amerikanci planiraju da “ruski uticaj” sa Balkana “proteraju”, ako bude potrebno i vojnom silom. Doduše, u metode hibridnog rata spada i ograničena upotreba vojnih snaga, a kolika je ta granica i gde, odlučuju SAD – smatra Karan i dodaje da Zapad “ruski maligni uticaj” na Balkanu vidi isključivo u srpskim sredinama.

– Zato će prve na udaru američkih vojnih pretnji svakako biti Srbija i Republika Srpska – upozorava Karan.

Novo ratno žarište?

Ljuban Karan ne isključuje mogućnost da se od Balkana napravi novo ratno žarište.

– U situaciji kad im propadaju svi planovi sa Ukrajinom, ne isključujem mogućnost da SAD i NATO pokušaju da svoj geostrateški položaj poprave uspostavljanjem kontrole nad Balkanom u celini. Jer, nije samo u pitanju dovlačenje američkih snaga u Albaniju, nego i britanskih u BiH. Po vojnim potezima ovakva mogućnost se već naslućuje, iako je nekakvo traljavo objašnjenje ovih poteza “da Moskva može pokušati destabilizujuće scenarije u regionu”, a Srbija već pokušava da se prikaže kao “vojna opasnost” za region koji je u direktnoj vezi sa vojnim operacijama Rusije u Ukrajini – kaže Karan.

Pretnje Haradinaja

Komentarišući pretnju Ramuša Haradinaja, lidera Alijanse za budućnost Kosova, da u slučaju da srpska vojska zakorači na Kosovo to će automatski značiti i novo bombardovanje Beograda, sagovornici “Vesti” nemaju dilemu da iza svega stoji jasna poruka SAD.

– Srbija treba da bude zabrinuta zbog činjenice da SAD podržavaju stvaranje velike Albanije, a izjavu Haradinaja treba uzeti ozbiljno jer on ništa ne radi bez podrške svojih pokrovitelja – ističe Boško Antić.

Ljuban Karan podseća da vlasti u Prištini ne odustaju od “podmetanja i pretnji”.

– To su za sada samo prazne priče i njihove želje, iako Srbija ima ozbiljne razloge za brigu i oprez, ne prema nekakvim kosovskim snagama, nego prema potezima SAD i NATO.