O ulozi američke firme MPRI u pripremi hrvatske zločinačke akcije "Oluja" više će se znati kada budu otvorene tajne hrvatske arhive, koje su zapečaćene na 30 godina, ili kada neko iz te vojne firme odluči da progovori o svemu, izjavio je Srni predsednik Asocijacije izbegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.
Komentarišući odluku suda u Čikagu da pred pravosuđem te države ne može biti pokrenut slučaj po tužbi protiv vojne konsultantske firme MPRI iz SAD da je obučavala i opremala hrvatske snage tokom akcije "Oluja", Budimir je rekao da je to očekivana odluka.
– Od ove tužbe nije se ni moglo mnogo očekivati, jer isti je nalogodavac bio i u Hagu, gde su oslobođeni oni koji su počinili direktne zločine u "Oluji". MPRI je bila samo produžena ruka Pentagona – kaže Budimir.
On je naveo da se teško moglo očekivati da odgovara ovakva organizacija, koja ima više od 700 zaposlenih i iza koje stoji američka država.
– Prelomni trenutak za angažovanje u Hrvatskoj bila je poseta hrvatskog ministra odbrane Gojka Šuška Vašingtonu u martu 1994. godine. Sve je to dovelo do potpisivanja ugovora u septembru 1994. između Šuška i penzionisanog generala, zamenika predsednika MPRI Karla Vuona u hrvatskoj Ambasadi u Vašingtonu pod imenom Demokratska tranzicija – program podrške – podseća Budimir.
On naveo da je Vuono održao seriju sastanaka sa hrvatskim generalima Antom Gotovinom i Zvonimirom Červenkom i intenzivno radio na obuci Hrvatske vojske na vojnom poligonu Petar Zrinjski, kao i u drugim garnizonima.
– Za vreme "Oluje" NATO je bombardovao radarske i protivraketne sisteme odbrane Vojske Republike Srpske Krajine. Tako je organizacija MPRI dala svoj puni doprinos u progonu više od 250.000 Srba, a za vreme akcije ubijeno je i nestalo više od 2.000 Srba – naglašava Budimir.
Zakon jačeg |