Tanjug/AP
Derek Šole

Specijalni savetnik američkog Stejt departmenta poručio je u obraćanju pred Komitetom za spoljnu politiku Senata SAD da ni Beograd ni Priština za sada ne implementiraju dogovore iz Brisela i Ohrida i da će zato biti pojačana diplomatska aktivnost Amerike i EU kako bi se podstakle obe strane da to učine.

Šole je na saslušanju na temu “Procena politike SAD za Zapadni Balkan” naveo da je budućnost regiona prioritet za administraciju američkog predsednika Džozefa Bajdena ali da je jedan od najvećih izazova sa kojima se region suočava dijalog Beograda i Prištine.
Šole je rekao da je za mnoge zvaničnike aktuelne američke administracije i pitanje ovog regiona lično, jer se njime bave od raspada Jugoslavije.

– Budućnost Zapadnog Balkana je prioritet za Bajdenovu administraciju. Za mnoge od nas ovo je lično. Mnogi od nas se ovim pitanjem bave još od raspada Jugoslavije. Naša politika je zasnovana na jednostavnom principu: celovita Evropa, slobodna, prosperitetna i mirnodopska, a Zapadni Balkan ostaje taj deo slagalice koji nedostaje. U međuvremenu, važno je da taj region ima veliki potencijal, ali im je potrebna naša pomoć kako bi krenuli napred – rekao je Šole.

Dodao je i da SAD žele da prodube svoje veze sa Srbijom i da ojačaju saradnju.
– Evropske integracije Srbije i Kosova neće se desiti dok ne razreše nesuglasice. Zato podržavamo dijalog pod pokroviteljstvom EU. Postoji dogovor o putu normalizacije, to je pravno obavezujući sporazum, i obe strane su preuzele obavezu da ga sprovedu. Dogovor koji je postignut može da bude prekretnica za Kosovo i Srbiju, da im donese korist i prekine krug kriza koji predugo traje – naveo je Šole.
Ukazao je i da je situacija i dalje krhka.

“Srbiju odvući od ruskog uticaja”

On je dodao da su Sjedinjene Države zainteresovane za zbližavanje sa Srbijom kako bi je odvukle od ruskog uticaja.
– U našem je interesu da uradimo tako da se Srbija sbliži sa SAD i da isključimo ruski uticaj – naveo je američki zvaničnik.
Prema njegovim rečima, Amerika tesno sarađuje sa evropskim saveznicima na tome da se osiguraju mogućnosti za proširenje EU na Zapadni Balkan, ali zemlje regiona moraju da sprovedu neophodne reforme u skladu sa uslovima za članstvo.
– Pomažemo im da stvore kapacitete za borbu protiv korupcije i dezinformacija koje utiču da region bude podložniji malignom uticaju – rekao je Šole.
On je naglasio da je budućnost Zapadnog Balkana prioritet za SAD a da zavisnost regiona od ruskih energenata predstavlja jedan od najvećih problema za Vašington.
Šole je optužio Rusiju i Kinu za, kako je naveo, štetni uticaj na zapadni Balkan i pokušaj destabilizacije regiona, dodajući da taj uticaj treba umanjiti.

4 COMMENTS

  1. Srbiju kako odvuci od Americkog uticaja vasa pomoc nam nije potrebna vase pomaganje da udjemo u EU samo smo jos dalje od EU ali gospodo Ameri treba da znate Srbija je u Evropi ali ne pristaje na vase ucene i pristupanje u zlocinacki Nato znateli sta ste uradili Srbiji vi ne govorite istinu vi ne pomazete Srbiju nego je rusite. Strasno je cuti i vidjeti sta gospodin Soldrc lupeta ko bojagi on zna sta prica izgubijo je zdrav razum

  2. Koja dogma i “folk gluposti”.Evropa i Amerika su vec u Srbiji a Srbija vec vekovcima u Evropi i Americi. Vise Srba zivi od Aljaske pa do Australije u “mrskom zapadnom trulom ” kapitalizmu, pokvarenoj demokratiji , nego u Rusiji, Kini i Belorusiji. Zar ne?

  3. Vrlo podmuklo
    Puno
    Laži
    Srbi nisu naivni niti ludi.
    NATO AGRESIJA
    Bačeno je 37.000 kasetnih bombi i 15 tona uranijuma.

    Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 sedmica agresije nije našao na meti. NATO je izvršio 2. 300 udara i bacio 22. 000 tona projektila, među kojima 37. 000 zabranjenih kasetnih bombi i onih punjenih obogaćenim uranijumom. Osim napada sa brodova u Jadranu, kao i iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, operacije su izvršavane iz baza u zemljama Zapadne Evropi i SAD.
    Razorena je infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri, ukupno oko 50 odsto proizvodnih kapaciteta Srbije. O materijalnoj šteti koja je naneta tokom NATO agresije izneti su razliciti podaci. Tadašnje vlasti u Beogradu procenile su je na približno stotinu milijardi dolara, grupa ekonomista G17 procenila je štetu na 29,6 milijardi USA dolara.
    NE ZABORAVLJAMO 🇷🇸☦️🇷🇸NIKAD

    🇷🇺☦️🇷🇺

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here