Prodaja američkog naoružanja u inostranstvu prošle godine je, podstaknuta rusko-ukrajinskim sukobom, naglo porasla i dostigla rekordnih 238 milijardi dolara, prenosi BBC.
Američka vlada je direktno pregovarala o prodaji naoružanja u vrednosti od 81 milijarde dolara, što je povećanje od 56 odsto u odnosu na 2022. godinu, potvrđeno je u Stejt departmentu.
Ostalo su bile direktne prodaje američkih vojno-namenskih kompanija stranim zemljama.
Poljska, koja trenutno želi da proširi svoje vojne potencijale, bila je među najvećim kupcima američkog oružja.
Poljska je kupila helikoptere Apač za 12 milijardi dolara, a platila je 10 milijardi dolara za raketne sisteme visoke pokretljivosti (Himars) i 3,75 milijardi dolara za tenkove M1A1 Abrams, navodi se u fiskalnom izveštaju američke vlade.
Poljska je takođe potrošila 4 milijarde dolara na integrisane sisteme komandovanja za vazdušnu i protivraketnu odbranu.
Nemačka je, kako je navedeno, potrošila 8,5 milijardi dolara na helikoptere Činuk, Bugarska je platila 1,5 milijardi dolara za oklopna vozila Striker, Norveška je kupila helikoptere za više misija u vrednosti od milijardu dolara, a Češka je kupila avione F-35 i municiju u vrednosti od 5,6 milijardi dolara.
“Transfer oružja i odbrambena trgovina važni su alati američke spoljne politike sa potencijalnim dugoročnim implikacijama na regionalnu i globalnu bezbednost”, navodi Stejt department u svom godišnjem izveštaju.
Prodaja američkog naoružanja povećana je i zbog toga što su brojne zemlje odustale od ruskog naoružanja, iako je Rusija decenijama bila drugi najveći prodavac oružja, posle SAD, izjavio je šef Odeljenja za promet oružja, navodi BBC.