Karikature su objavili manje poznati mediji, ali ne i "Njujork tajms" ili "Vol Strit Žurnal", dok agencije Rojters i Asošijetid pres (AP) nisu pokazale materijale (karikature) zbog kojih su ubijeni francuski novinari tokom napada islamista u Parizu.
"Nakon pažljivog razmatranja, urednici `Tajmsa` zaključili su da je i opisivanje karikatura dovoljno informativno da bi čitaoci razumeli priču", objasnila je portparol "Njujork tajmsa" Danijela Rodis.
Bil Marimov, urednik "Filadelfija enkavajera", kaže da "nema okolnosti pod kojima bi objavili sporne karikature".
"Nije bilo teško odlučiti između opcije da uvredimo desetine miliona muslimana ili da karikature opišemo rečima" – pojasnio je on.
"Independent" na svom portalu objavio je isečene delove karikatura, kako se ne i videli delovi uvredljivi za muslimansku zajednicu.
Iz AP-a je saopšteno da se agencija već dugo pridržava smernica prema kojima ne koristi provokativne fotografije.
"Vol strit žurnal" je tokom izveštavanja o masakru u Parizu ponudio niz provokativnih karikatura, među kojima su i one koje zbijaju šale sa velikim religijama, pa tako i islamom, ali ni na jednom od objavljenih crteža nije bilo proroka Muhameda.
AP je objavio fotografiju Stefana Karbonijea, urednika koji je ubijen u napadu islamista, ali je sa fotografije uklonjen magazin sa karikaturom Muhameda, koji je držao u rukama.