EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Dok se Rusija oslanja isključivo na svoje obaveštajne sposobnosti izvan vizuelnog dometa u velikom opsegu, Ukrajina se oslanja na podršku SAD i NATO.

Zanimljivu priču ispričao je pukovnik američkog vazduhoplovstva stacioniran u Nemačkoj. Kreg Andrle je komandant 388. borbenog krila i govorio je za medije skoro godinu dana nakon ruske invazije na Ukrajinu.

On je objasnio da su sa njegovim F-35 vršili izviđačke misije. Prikupljanje podataka je ključna uloga u ratu, kaže pukovnik, podsećajući da nikada nije “prešao granicu” odnosni ušao u vazdušni prostor Ukrajine.

Pukovnik Andrle kaže da su se on i njegova prikrivenost odlično pokazali u zadatku prikupljanja podataka. Ovo je jedna od glavnih funkcija aviona. Mnogi laici veruju da je F-35 dizajniran za borbu.

Međutim, dizajniran je da dobija bitke bez ulaska u njih. “Leteći superkompjuter” obezbeđuje informacije koje daju prednost delu koji sa njim radi u vazduhu. Rat se menja, a brojnost vojske na terenu više nije toliko važna kao ispravna geolokacija neprijatelja i njihovih sistema.

Pukovnik je prepričao jedan od svojih neuspeha, ako se tako može nazvati sledeći incident. Vojna obaveštajna služba ga je obavestila u kom se području nalazi sistem protivvazdušne odbrane ruske vojske, model S-300PMU-1.

Pukovnik je rekao da uprkos dostavljenim podacima, on i njegova letelica nisu identifikovali S-300PMU-1 kao takvog. Prema ekspertskom mišljenju pukovnika, njegov F-35 nije identifikovao S-300PMU-1 kao takav jer je ruska PVO delovala u “režimu ratne rezerve”.

– Ovo je režim kakav ranije nismo videli – rekao je pukovnik.

3 COMMENTS

  1. Pogrešna koncepcij i šta sad ?
    Sad izmišljaju priču da je to BAŠ TAKO PLANIRANO OD POČETKA .
    ? ? ?

  2. Wouw – Rusi su nenadmasni…drmaju planetom….a sve ostolo – pisi propalo. Jeli tako ovaj clncic treba shvatiti?

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here