Youtube/SenatorJohnMcCain
Majkl Barbero

“Ruska invazija na Ukrajinu mogla bi da ugrozi bezbednost na Zapadnom Balkanu, očekujem da rat potraje, a kada je u pitanju prijem Kosova u NATO, ne verujem da će se Alijansa u ovom trenutku širiti”, kaže američki general pukovnik u penziji Majkl D. Barbero.

Barbero ističe da je “Putin napravio nekoliko strateški pogrešnih procena u invaziji na Ukrajinu”.

– Prvo, mislio je da će to biti brza operacija relativno bez puno krvi i da će brzo slomiti otpor Ukrajine. Drugo, mislio je da će ova invazija podeliti NATO i oslabiti Alijansu. Treće, nije očekivao snažnu, ujedinjenu globalnu negativnu reakciju širokih sankcija bez presedana. Dakle, precenio je kompetentnost i sposobnosti svojih oružanih snaga, umnogome je potcenio jedinstvo i borbeni duh ukrajinskog naroda i snaga, a loše je preračunao jedinstvo NATO-a i snažne globalne akcije kažnjavanja Rusije za ovu agresiju. Putin se doveo u neodrživu situaciju – ne može da se povuče, to bi bio strateški poraz. S druge strane, cena i bol za Rusiju da okupira Ukrajinu će rasti eksponencijalno. Što duže bude potrebno da se okupira Ukrajina, to će najgore biti za ruske snage jer ukrajinska odbrana i otpor svakim danom postaju sve jači – kaže američki general.

Da li bi rat u Ukrajini mogao da utiče na bezbednosnu situaciju na Zapadnom Balkanu?

– Da, mogao bi. Rusija i njeni surogati bili su protiv integracije Zapadnog Balkana u evropske institucije pre invazije na Ukrajinu. Niko zaista ne zna šta će Putin sledeće uraditi kao reakcija na neuspeh u Ukrajini i međunarodne sankcije bez presedana. Dakle, možda će pokušati da destabilizuje region kako bi izvršio pritisak na EU i Zapad.

Kosovski premijer Kurti, kao i neki drugi političari, poslednjih dana su u više navrata govorili da je neophodno da Kosovo što pre uđe u NATO. Koliko je to moguće u ovom trenutku?

– NATO je na tački strateške odluke — da li se širi sada, dok Rusija napada Ukrajinu? Ili, da odlaži ekspanziju kako ne bi pogoršao tenzije sa Rusijom u ovom kritičnom trenutku? Verujem da se NATO za sada neće širiti, jer su trenutno glavni ciljevi zaustaviti rusku agresiju, obuzdati rat i ne eskalirati tenzije ili dati Putinu izgovor da proširi rat.

Kako gledate na to da je Srbija glasala u UN za rezoluciju kojom se osuđuje agresija Rusije na Ukrajinu?

– Mislim da je srpsko rukovodstvo uradilo procenu šta dobija a šta gubi i shvatilo da je nastavak podrške Rusiji ustvari ćorsokak i samoubilački potez. Jedina stvarna budućnost Srbije je u skladu sa Zapadom i morala je da podrži međunarodne akcije za osudu Rusije. Rusija je od sebe napravila međunarodnu “otpadničku državu” i Srbija je delovala u svom najboljem interesu. Sada Evropa i Zapad moraju da podrže integraciju Srbije sa otvorenim vratima zapadnim ekonomijama i institucijama.

U protekle dve nedelje mnogi političari sa Kosova su izjavili da bi Srbija mogla da napadne Kosovo, kao Rusija Ukrajinu. Koliko je takav scenario uopšte realan i da li takve izjave nepotrebno podižu tenzije?

– Ja to ne vidim. Snažne i sveobuhvatne sankcije i kazna koje je Rusija izvela poslužiće kao snažno odvraćanje od bilo kakve agresije na Balkanu. NATO, EU i međunarodna zajednica će kazniti sve napade na Kosovo, a cena svake agresije bila bi previsoka.

Da li je NATO bombardovanje Srbije 1999. godine zapravo otvorilo vrata sadašnjem delovanju Rusije i da je tada prekršeno međunarodno pravo jer je napad na Srbiju bio bez odobrenja Saveta bezbednosti UN?

– Po Putinovom mišljenju, Zapad je u više navrata ponižavao Rusiju i to je jedna, na dugačkoj listi zamerki, koju on iracionalno koristi da opravda ovaj rat. U stvarnosti, na Balkanu 1990-ih, Zapad i NATO su delovali da zaustave agresiju, masovna ubistva i prisilne deportacije 1999. Međutim, u Putinovom izopačenom pogledu na istoriju, on je izjednačio akcije NATO-a na Balkanu da bi opravdao neopravdanu invaziju Ukrajina. Ovo je, očigledno, lažna ekvivalentnost i treba da odbacimo ovaj smešni narativ.

Da li mislite da bi NATO, EU i SAD mogle više da pomognu Ukrajini, ili su sankcije Rusiji i isporuke oružja maksimalna pomoć?

– Znam da SAD, NATO i Zapad čine mnogo više iza kulisa da podrže, obuče i naoružaju ukrajinski otpor. I ove mreže podrške se uspostavljaju da pomognu ukrajinskom oružanom otporu u dugom ratu. Takođe, svet odgovara na humanitarnu krizu, podržavajući one zemlje koje primaju izbeglice fizičkom podrškom, ubrzanom obradom viza i drugim uticajnim akcijama za ublažavanje ove humanitarne tragedije. Ali, prodaja ruske nafte i gasa je „kiseonik“ za Putina, a zemlje koje nastavljaju da kupuju naftu i gas od Rusije direktno obezbeđuju Putinu resurse koji su mu potrebni za nastavak agresije. Bez obzira na to što bi to bilo bolno za zapadne ekonomije u kratkoročnom pogledu, moramo prekinuti kupovinu ruske nafte i gasa što je pre moguće. Moramo učiniti više u tom pogledu.

Kako će se završiti rat u Ukrajini i da li će se Rusija povući sa cele teritorije Ukrajine, uključujući i Krim?

– Putin neće prihvatiti poraz, on će slediti istu strategiju kojoj smo bili svedoci u Groznom i Siriji, on će razbiti i probiti se u Ukrajinu. On će neselektivno koristiti vatrenu moć da uništi otpor i uništi sve što se nađe na putu njegovih snaga. Očekujem da će uspostaviti marionetski režim i zauzeti veći deo ili celu Ukrajinu. Mislim da ćemo videti dug period nasilja u Ukrajini sa veoma aktivnim, dobro organizovanim, motivisanim i dobro opremljenim otporom zbog kojeg će ruske snage platiti izuzetno visoku cenu.

3 COMMENTS

  1. Bre SFRJ tvoje vreme je davno proslo. Idi se leci u Severnoj Koreji. Tamo ce te srdacno docekati.

  2. Ovo ne treba shvatati preterano ozbiljno, čovek je u penziji. A retorika je dobro poznata. Laži i besmislice.
    Mislim da se neko drugi preračunao misleći da može da se zavitlava sa Rusijom.
    Vreme će da pokaže.

    Živela Rusija!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here