Prihvaćeni su amandmani SNSD-a, i odbačeni amandmani SDS-a.
Poslanici u NS RS tvrde da ne pamte kada je jedno skupštinsko zasedanje imalo toliko zapleta koji su se odigravali iza skupštinske pozornice. Po okončanju skupštinske rasprave, dok je Zakonodavni odbor razmatrao amandmane, u Banjaluku je neočekivano i nezvanično došao američki ambasador u BiH Čarls Ingliš, koji je razgovarao sa poslanicima iz gotovo svih partija.
Niko od poslanika, kako pozicije tako i opozicije, nije bio spreman da javno kaže o čemu su razgovarali sa Inglišom. Pod uslovom da im ne pominjeno imena, potvrdili su nam da je jednima savetovao da "ne bi bilo dobro da podrže Zakon o referendumu", od drugih je tražio da "ne podrže amandmane o referendumu o ulasku RS u NATO", a treće je samo pitao za mišljenje o onome što se dešavalo u skupštini. Sve zavisno od partije iz koje dolaze.
Bacanje prašine u oči građana
Šef Kluba poslanika PDP-a RS Branislav Borenović smatra da usvajanje Zakona o referendumu predstavlja "bacanje prašine SNSD-a u oči građanima RS i očigledno skretanje pažnje sa stvarnih i životnih problema građana". |
Dok je Ingliš preslišavao poslanike, Zakonodavni odbor je prihvatio sve amandmane SNSD-a, koji su tehničkog karaktera, i SDS-a, kojima se traži obavezno raspisivanje referenduma o ulasku u NATO i ustavnim promenama. Zbog haotičnog stanja u skupštini, usled pritisaka kojima su bili izloženi, sve do samog glasanja niti iz jedne partije sa sigurnošću nisu mogli da predvidi ishod glasanja, posebno zbog neočekivane podrške SNSD-a na sednici Zakonodavnog odbora amandmanima SDS-a.
Bez pitanja o NATO
Predsednik NS RS Igor Radojičić ocenio je da je usvajanjem Zakona o referendumu, RS "dobila kvalitetnu pravnu bazu da parlament može u određenom trenutku da pozove građane RS na referendum". On je izrazio uverenje da ovaj zakon može izdržati test pred Ustavnim sudom RS. Šef Kluba poslanika SDS-a Borislav Bojić ocenio je "neprihvatljivim da Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi ne sadrži obaveznost raspisivanja referenduma prilikom promena ustava RS i BiH i pristupanja vojnim savezima". |
Ipak, na kraju, sa 46 glasova za, 16 protiv i šest suzdržanih, usvojeni su Zakon i amandmani SNSD-a. Pored SNSD-a, zakon su podržale i DNS i SP. Raspravi nisu prisustvovali poslanici bošnjačke nacionalnosti, koji su najavili pokretanje pitanja ustavnosti zakona.