Privredna komora Srbije na ovogodišnjem 46. po redu Međunarodnom sajmu turizma koji je otvoren u Beogradu predstaviće 32 kompanije iz različitih delova turističke privrede, a prvi put će ponuditi primenu veštačke inteligencije u oblasti turizma.
„Ovo je pokazatelj sve većeg interesovanja turoperatera, avio kompanija i turista za našu zemlju kao atraktivnu turističku destinaciju”, rekao je Aleksić.
Koliko je turizam značajna industrija u svetu govori i činjenica da Italija, koja je ovogodišnji partner Sajma, godišnje beleži oko 500 miliona posetilaca i prihod od 50 milijardi evra!
“I Srbija intenzivno ulaže u razvoj turizma. Samo u okviru priprema za EXPO 2027 koji će biti održan u Beogradu, predviđena su značajna podsticajna sredstva za izgradnju hotelskih kapaciteta. Samo Beogradu je potrebno između 30 i 40, pa čak i do 120 novih hotela,” dodao je Aleksić.
On je istakao da će na štandu PKS na sajmu turizma prvi put biti predstavljene i startap kompanije koje će u organizaciji Centra za digitalnu transformaciju PKS promovisati uspešne primere primene veštačke inteligencije u turizmu.
„Srbija je jedna od pet evropskih zemalja koje beleže kontinuirani rast broja noćenja, posetilaca i prihoda. U odnosu na 2023. godinu, broj noćenja povećan je za 5,8 odsto, dok su prihodi porasli za 8 odsto, što je iznad svetskog proseka,” rekao je Aleksić.
Štand Privredne komore Srbije posetio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je svečano i otvorio ovogodišnji 46. Međunarodni sajam turizma i 20. Međunarodni sajam HoReCa opreme.
Sajam traje do 23. februara.