Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko razgovarali su telefonom večeras, kada je ruski lider zahvalio beloruskom kolegi što je zadržao veliku pošiljku eksploziva koja se transportovala u Rusiju.
Putin je zamolio da prenese zahvalnost i, koliko je to moguće, da ohrabri specijaliste i stručnjake koji su otkrili i identifikovali opasan teret, prenele su RIA Novosti.
Podsetimo, beloruski carinici sprečili su ilegalan uvoz iz Poljske najveće količine eksploziva u istoriji zemlje, koji je, prema planu, trebalo da bude transportovan u Rusiju, saopštila je pres-služba Državnog carinskog komiteta Republike Belorusije na svom Telegram kanalu.
“Beloruska carinska služba sprečila je uvoz na teritoriju Evroazijske ekonomske unije najveće partije eksploziva u istoriji Belorusije: 580 kilograma veoma moćne eksplozivne materije stranog porekla, najverovatnije iz SAD. Pokušao je da je preveze preko belorusko-poljske granice 41-godišnji vozač, sa namerom da je dalje transportuje u Rusiju”, navodi se u saopštenju.
Obavljena je detaljna provera vozila, tokom koje su delimično demontirani pod i zidovi vozila.
“Operativno sprovedena ekspertiza carinske laboratorije potvrdila je da je pronađena supstanca — snažno eksplozivno sredstvo pentaeritrittetranitrat, u ukupnoj količini većoj od 580 kilograma”, navodi se u saopštenju.
Vozač je uhapšen. Protiv njega je pokrenut krivični postupak. Osumnjičenom preti kazna zatvora do deset godina.
Dvojica lidera su razgovarali o predstojećim sastancima, uključujući onaj krajem aprila u Volgogradu, kao i zajedničkim vežbama Zapad-2025.
Belorusko-ruske strateške vežbe “Zapad-2025”, u kojima će učestvovati više od 13 hiljada vojnog osoblja, biće održane na teritoriji Belorusije sredinom septembra.
Predsednici su se ukratko osvrnuli na situaciju u zoni Specijalne vojne operacije.