Đakovica je i dalje zabranjeni grad za Srbe! Potvrda te zastrašujuće činjenice je slučaj Dragice Gašić (59), koja se nedavno vratila u grad iz kojeg je izbegla pre 22 godine, na šta su lokalni Albanci odgovorili proglašavanjem svojevrsne opšte mobilizacije s ciljem proterivanja jedine Srpkinje iz njihove sredine.
Ovaj neverovatni zahtev pretočen je u peticiju, čiji inicijatori poručuju da “Đakovica nije spremna da sačeka povratak Srba dok se ne vrate poslednji ostaci njihovih najmilijih”. Jedanaest nevladinih organizacija koje su ustale protiv povratka Gašićeve u grad takav stav opravdavaju tezom da “ova opština još uvek ima otvorene grobnice koje čekaju povratak posmrtnih ostataka njihovih sinova i ćerki”. Istim povodom održan je i protest u Đakovici, a najavljeno je da će peticija protiv povratka Dragice Gašić biti predata premijeru Aljbinu Kurtiju, predsedniku parlamenta, ministarki pravde, ministarki spoljnih poslova i ministru unutrašnjih poslova.
Srbi na Kosovu i Metohiji, ogorčeni neverovatnom hajkom protiv žene koja je smogla hrabrosti da se vrati u nimalo prijatno okruženje, ističu da će se peticija naći u rukama onih koji su svojim otrovnim porukama rasplamsali mržnju i inspirisali potpisnike peticije da demonstriraju protiv povratka, uvereni da imaju pravo da sprovode program po kojem srpska noga u 21. veku ne sme da kroči u Đakovicu. Da u tome ne biraju sredstva svedoči teror kojem je Gašićeva izložena. I to danonoćno!
– Kuću su joj oblepljivali slikama ubijenih Albanaca, a noću joj kucali na vrata ne bi li je naterali na beg – otkrio je Petar Petković. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju ukazuje da su Albanci iz Đakovice prethodnih dana demonstrirali krajnju netrpeljivost i šovinizam, ističući da je to direktan udar na proces povratka.
S tom ocenom saglasan je i goran Rakić, predsednik Srpske liste i ministar za zajednice i povratak.
– Sada je kristalno jasno zašto je Đakovica i dalje zabranjeni grad za povratak većeg broja raseljenih. Ovakve poruke ne samo da otežavaju posao onima koji rade na procesu povratka već šalju jasnu poruku i onima koji o povratku razmišljaju da nisu dobrodošli i da će imati probleme ako se na taj korak odluče – objašnjava Rakić. On poziva predstavnike mađunarodnih organizacija i institucija da pomognu u rešavanju ovog i sličnih problema koji otežavaju normalizaciju života na prostoru Kosova i Metohije.
– Nedopustivo je da se nekome zabranjuje osnovno pravo, a to je pravo na život u mestu gde je nekada živeo – zaključuje Rakić.
Brisel mora da reaguje
Petar Petković smatra da je indikativno da baš na Vidovdan 11 albanskih NVO podnosi peticiju sa željom da isteraju jedinu Srpkinju u Đakovici.
– Jedna Dragica, mučenik, koja je heroj i pokazatelj prilika na KiM, jeste pretnja za ljude u Đakovici i tzv. vladu Kosova. Srešću se sa njom da vidimo kako možemo da je zaštitimo i da njeno pitanje podignemo do nivoa Brisela – tvrdi direktor Kancelarije za KiM, koji je u ponedeljak, na Vidovdan, u porti manastira Gračanica razgovarao i sa Srbima iz Kosova Polja.
– Država Srbija učiniće sve da poboljša i olakša život Srbima koji žive u naselju Mašinski park, u Kosovu Polju – poručio je Petković.
Opstrukcije neće proći
Goran Rakić kaže da će se ministarstvo za zajednice i povratak, kao i on lično, uvek zalagati da svima koji žele da se vrate to i omogućimo.
– Ovakve poruke shvataćemo kao još jedan kamen spoticanja u poslu koji radimo, ali i sada poručujem da nas to neće zaustaviti u nameri da povratnika bude više – tvrdi Rakić. Da albanske opstrukcije i manevri na sprečavanju povratka Srba neće proći uveravaju i u Kancelariji za KiM.
– Budite uvereni da novi egzodus nećemo dozvoliti – poručuju iz kancelarije.