Albanski barjak na srpskoj svetinji

0

Crkvica Svete trojica na Rumiji, neobična bogomolja koju je na temeljima nekadašnjeg hrama pre desetak godina tu podigla Mitropolija crnogorsko-primorska, još jednom se našla na meti vandala, ovog puta proalbanskih nacionalista koji su na njenom kubetu istakli crveni albanski barjak sa crnim dvoglavim orlom.
Jovan Plamenac, paroh barski, potvrdio nam je da se dogodio taj provokativni nacionalistički skandal , da se na crkvi na Rumiji zaista nekoliko časova vijorila albanska zastava, a kao potvrdu nam je pokazao fotografije objavljene na internetu koje su, po svoj prilici, postavili oni koji su i oskrnavili svetinju.
On kaže da ima saznanja da je taj "izlet" na Rumiju organizovalo Planinarsko društvo Rumija iz Ulcinja, ali i dodaje:
– Ipak mislim da je stvarni organizator Demokratski savez Albanaca jer je lider te stranke Mehmed Bardhi i ranije kao poslanik u Skupštini Crne Gore znao javno da svojata Rumiju i da tvrdi da je to albanska teritorija. Mene sad zanima gde je tu država, odnosno da li je Crna Gora država ako pristaje na ovakav način zauzimanja njene teritorije.
Jovan Plamenac kaže da nije iznenađen najnovijim napadom na crkvu na Rumiji i veruje da je to ista organizacija i sa istim ciljevima i porukama koje se ponavljaju. Naime, ovo je već treća godina zaredom i treći put da pomenuto planinarsko društvo iz Ulcinja ostavlja ružne i uvredljive tragove na rumijskoj crkvi, a da vlast još nijednom nije reagovala na takvo skrnavljenje svetinja.
Podsetimo, prošle godine je sva fasada crkve bila ispisana grafitima i provokativnim, uvredljivim i nacionalističkim porukama na albanskom jeziku. Pre toga je crkva provaljena, u njoj je napravljena premetačina, ali, začudo, nije taknut ni cent novca koji vernici ostavljaju u svetinji.
Sve to je ostalo bez reakcije vlasti, iako se znalo ko su tvorci, pa i ideolozi takvih poruka i bogohulnih akcija.
 

Crkvu podigla narodna sloga
Jovan Plamenac i ovom prilikom podseća da postoje nebrojeni dokazi da je na Rumiji nekada postojala bogomolja koju su Turci, izgleda, srušili polovinom 16. veka. No, po njegovom mišljenju, čak i da nema tih tragova, ova crkva je vekovima građena i temeljena na volji, slozi i ljubavi naroda ovog kraja, vernika i pravoslavne i katoličke i muslimanske veroispovesti, koji su zajednički izlazili na Rumiju i dobrovoljno, po prastarom običaju, iznosili po kamen – za hram, za spomen i neuništivi trag te ljubavi.
Ništa se bitno nije promenilo ni danas, jer i sada, odnosno otkad je podignuta nova crkvica, ima dobromislećih i dobroželećih i muslimana i katolika koji izlaze na Rumiju zajedno sa vernicima Srpske pravoslavne crkve, odnosno Mitropolije crnogorsko-primorske.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here